Azis St. Nicholas Kilisesi

AZİZ NİKOLAOS’IN SON MEKANI
Patara’da doğup Psikoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini yuman Aziz Nikolaos, nam-ı diğer “Noel Baba” adına yaptırılmış mezar kilisesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Noel Baba’nın sonsuz uykusuna bu mekanda daldığına inanılıyor.

ÇALINAN KEMİKLERİ BARİ’YE GÖTÜRÜLDÜ*

Likya Birliği Meclis Binasına ev sahipliği yapan dönemin önemli liman şehirlerinden Patara’da, M.S. 300 yılında zengin bir buğday tüccarının oğlu olarak dünyaya geldi Aziz Nikolaos. Çocuk ve denizcilerin koruyucu azizi kabul edilen Aziz Nikolaos, Demre sınırlarındaki Myra’nın Piskoposu oldu ve 365 yılının 6 Aralık’ında, 65 yaşındayken öldüğüne inanıldı. Bölgeye Osmanlı Devleti’nin hakim olmasının ardından, Haçlı Seferleri sırasında İtalya’nın Bari Şehrinden gelen tüccarlarca çalınan kemikleri Bari adına yaptırılan bazilikaya gömüldü.

KİLİSENİN DUVARLARINA MUCİZELER RESMEDİLMİŞ

“Mucizelerin Azizi” olarak bilinen Aziz Nikolaos adına Myralılar tarafından yaptırılan ve çeşitli dönemlerde tadilat gören kilise duvarlarında Aziz Nikolaos’ın gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler resmedilmiş.

Kilisenin içindeki,balık pulları ve akanthus yapraklarıyla süslü Roma Dönemi’ne ait lahdinse sonsuz uykusuna yatan Noel Baba’ya ait olduğu düşünülüyor. Ayrıca Antalya Müzesi’nde de Aziz Nikolaos’a ait olduğu düşünülen kemikler sergileniyor.

HAZIR GELMİŞKEN…

Myra’nın liman kenti Andiriake ören yerini mesken edinen Likya Uygarlıkları Müzesi’ni ziyaret edip, buradaki murex işliklerinde yer alan deniz kabuklarından halılar üstünde tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bu makale 17 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Hakan Baydoğan

  Noel Baba olarakta bilinen Aziz Nikolas’ın (St.Nicholas) ölümünden sonra inşaa ettirilen, Hiristiyanların kutsal mekan olarak görüp, bir nevi haç görevlerinide yerine getirmek için ziyaret ettikleri, bunu fırsat bilen Turizm Bakanlığınınsa yerli – yabancı turist demeden, normal bi antik kent veya müzeye göre fahiş fiyatlar aldığı, aslında basit, harabe, bakımsız ve dökülen bir mekandır burası… ne zaman gitseniz, bi yerlerinde hep inşaat çalışması vardır, dolayısıylada molozlar, atıklar her yerde olabilir… Her zamanki gibi nasılsa seve seve geliyorlar 3-5 lirada olsa yatırım yapmaya gerek yok, biz turistten kapabildiğimizi kapalım mantığıyla gidilen bu yerde Noel Babayla ilgili hiç bir şey göremeden, boş bir kliseyi görüp, kapıda öpüldüğünüzle kalıp çıkacaksınız…

 2. Avatar
  Ogi Chan

  St. Nicholas ortodox hristiyanları için oldukça önem taşıyan bir figür haline gelmiştir. Hayırseverliği ile bilinen Nicholas öldükten sonra Aziz ünvanını almış adınada bu klise yapılmıştır. Klise ruslar tarafından tavanı eskiden onarılmış ve bol bol rus ziyaretçi almaya devam etmektedir. Daha fazla anlatmama gerek yok şansınız varsa bir tur grubu ile rehberin ağzından dinliyebilirsiniz ücretsiz bir şekilde. Tek şikayetim oraya gelen hristiyanların mezara veya duvarın aralarına kağıt parçalari yerleştirip çeşitli yapışkanlar ile kliseyi kaplamalaridir.

 3. Avatar
  Meral Senocak

  ayakta kalmaya çalışan geçmiş tarih dahada korumak lazım hangi dil hangi ırk hangi ülke olursa olsun tarihi değerlere sahip çıkmak gerekli yurtdışında kaçıranlar kınıyorum gözünüzü toprak doyursun inşallah emiiii

 4. Avatar
  Huseyin Can BACAK

  Mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken tarihi bir eser. Bir türlü Türk turizmine kazandıramadığımız insanlık mirasından bir tarihi yapı..

 5. Avatar
  Abdullah Erakbaş

  Sayın Bakanlık halkın tarihi yerleri görmesini engellemek için elinden geleni yapıyor. 36 TL kişi ücreti nedir? Biz TC vatandaşıyız. Bu ayıptır.

 6. Avatar
  FaRuK Atagun

  Dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolas, Lykia bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Patara’da doğmuş ve Myra’da (Demre) yaşamıştır. Aziz Nikolaos Myra’da piskoposluk yapmıştır. Aziz Nikolaos’ın saygın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağlamıştır. Fakirlerin kurtarıcısı, denizcilerin ve öğrencilerin koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas için öldükten sonra Myra’lılar onun adına bir kilise inşa ederek içindeki lahite koydular.

  Rusya, Avrupa ve Amerika’da özel saygı duyulan biz aziz olan Aziz Nikolaos’ın, Akdenizde küçük büyük bütün teknelere resmi veya ikonası asılmış, sefere çıkarken “Dümenini Aziz Nikolaos Tutsun” dileği dilemek bir gelenek haline gelmiştir.

  Aziz Nikolaos Kilisesi’nin bulunduğu Mayra kentinin Likya Bölgesinin başkenti olmasında ve saygınlığının artmasında Aziz (St.) Nikolaos’ın büyük etkisi olmuştur. St. Nicholas Kilisesi Bizans sanat tarihinin önemli bir anıtı, en seçkin örneğidir. Sel, depremler ve istilalar ile büyük hasarlar gören Noel Baba Kilisesi 1042’de İmparator IX. Konstantin ile karısı Zoe tarafından, 1862 yılında Rus Çarı I.Nikolay tarafından onartılmıştır.

  1087 yılında düzenlenen Haçlı Seferleri sırasında Bari’den gelen tüccarlar Aziz Nikolas’ın kemiklerini çalıp İtalya’nın Bari şehrine götürdüler ve yaptıkları bazilikaya gömdüler. Aziz Nikolas’a ait olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi’nde korunmaktadır.

 7. Avatar
  Arzu Tural

  ANTALYA /DEMRE NİCHOLAS KILISESI bir diğer adi Noelbaba dünyanın gözü burada .Tarih dopdolu akın akın yabancıların ziyâret evi, görülmeye değer küçük şirin DEMRE ilçesinde sizede yer var.

 8. Avatar
  Amerika Günlüğümüz

  Kliseden geriye pek birşey kalmamış, duvardaki işlemeler silinmiş fakat önemli sayılabilecek lahitler mevcut. Görülebilir.

 9. Avatar
  Ahmet Öner

  Tarihi dokusu korunmuş, bütünlük bozulmamış. Kaya mezarlar çok güzel işlenmiş. Ulaşım kolay, demre güzel.

 10. Avatar
  Mecid UYSAL

  Nami diger Noel Baba. Rum ve Rus ortodoklari tarafindan cok deger veilen bir aziz. Zaten buaraya geldiginizde ve Myra’ya gittiginizde Rus ziyaretci fazlaligini farkediyorsunuz.
  Cocuklarin, denizcilerin ve yolcarin koruyucuymus. Yardimlarini gizli yapmayi tercih ettigi icin gizlica kapi onlerine kkyar veya bacadan birakirmis.
  Benim dikkatimi ceken, miller giriyor dua ediyor, kagitlara dilek yaziyor, agliyor ve dahasi rahip ve rahibe geldi ve seslice dua okudu ama kimse birsey demedi. Bencede boyle olmali tabii Musluman birisi ayni sekilde yapmaya kalksa hemen tepki toplayacaktir. Rahip ve rahibe dini kiyafetleydi. Bence olmasi gerekende bu herkes dinini ozgurce yasamali ulkemde.
  Velhasil bristiyanlar icin bukadar onemli olan ve hatta haci olduklari bu kliseyi ziyaret etmelisiniz.

 11. Avatar
  Çiğdem Atik

  Büyük bir kilise ama şehir içinde kaldığı icin yeteri kadar reklamı yapilamamis.

 12. Avatar
  BABACAN TR

  Güzel bir yer tarih kültürünü görmek ve hissetmek için ziyaret edilmesi gerekir.

 13. Avatar
  Ebubekir Şimşek

  Noel Baba’nın yaşadığı, gömüldüğü kilise olduğuna inanılıyor. Mimarlık tarihi açısından bakıldığında oldukça mühim, yaşanmışlığın harikulade hissedildiği mistik bir yapı.

 14. Avatar
  Анастасия Буркова

  Harika . Uzun zamanda buraya gelmek istiyorum. Pahalı değil.

 15. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Azis St. Nicholas Kilisesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir