Beğen

Xanthos Antik Kenti

Antalya’nın Kaş ilçesinin Kınık Köyü içerisinde yer alan Xanthos Antik Kenti; Kaş ilçe merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin Likya’ya başkent olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde de yer almaya başlanmıştır.

Xanthos Antik Kenti; Kaş ovasının içerisinde var olan iki tepenin üzerine inşa edilmiştir. İlk tepe üzerinde kaya surlar halinde bulunan Likya Akropolü yer almaktadır. Bu akropol Eşen Çayı kenarından başlamaktadır. İkinci kısım ise daha kuzeyde kendini göstermekte ve daha yüksek olan Roma Akropolü olarak tabir edilmektedir.

Xanthos Antik Kenti Tarihi

Xanthos Antik kenti hakkında pek fazla bilgiye sahip olunmadığı bilinmektedir. Ancak bu antik kentin MÖ 1200 yıllarında kurulduğu da tahmin edilmektedir. Ancak MÖ 1184 yılında yazılan Homeros’un İlyada metinlerinde de bahsedilmektedir. Likya ordularının Xanthos Antik Kenti içerisinden geçtiği bu metinlerde yer almaktadır.

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti MÖ 545 yılında Persler tarafından işgal edilerek ele geçirildi. Ancak tarih boyunca farklı felaketlerin bu antik kent içerisinde olduğu da ifade edilmektedir. En eski bulguların MÖ 8. Yüzyıla kadar ilerlediği görülebilmektedir.

Xanthos Antik Kenti içerisinde farklı dönemlere ait bulgular yer alsa da kaya mezarları, lahitler, Likya’ya özgü dikme mezarlar da yer almaktadır. Aynı zamanda da Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde yapılmış olan kilise de bu bölgede yer almaktadır. Bu antik kent içerisinde bulunmuş olan Nereidler Anıtı da British Museum içerisinde sergilenmektedir.

Xanthos Antik Kenti Kazıları

Xanthos Antik Kenti doğrultusunda yapılan ilk kazı faaliyetleri 1838 yılında Charles Fellows tarafından gerçekleştirilmiştir. Sonrasında da 1950 yılında Fransızlar bu bölgede kazı çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 2011 yılından beridir de Türk arkeologlar tarafından bölgede aktif bir faaliyet yürütülmektedir. Bu antik kent içerisinde Likya medeniyetinin dışında Pers ve Roma dönemlerine ait bulgulara denk gelinmiştir. Döneminin önemli yerleşim alanlarından olmasıyla bilinen bu antik kentin, aynı zamanda da ilgi çeken bir doğal güzelliği de bulunmaktadır. İçerisinde çok sık defne ağaçlarına denk gelinmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri