Beğen

Manavgat Şelalesi

Dünya çapına üne sahip olan bu şelalenin Antalya ilinin Manavgat ilçesi içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da Manavgat Şelalesi; Antalya il merkezine 72 km, Manavgat ilçesine ise 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu şelalenin meydana gelmesi durumu da nehre bağlı olan suların 4 metre yüksekliğindeki falezden aşağıya düşmesiyle meydana geldiği de ifade edilmektedir. Aynı zamanda da nehir suları oldukça yüksek bir debiye de sahiptir. Geniş bir alanda bu nehir suları görülse de akış hızı da oldukça yüksektir. Manavgat Şelalesi 4 mevsim boyunca aktif bir halde akışını sürdürmektedir. Öte yandan oldukça ilgi çeken doğal manzaraları da içermesi bakımından etkin bir yer tutmaktadır.

Manavgat Şelalesi Hakkında

Manavgat Nehri’ne bağlı bir doğal güzellik olarak ortaya çıkan Manavgat Şelalesi; oldukça ilgi çeken bir doğal güzellik alanı olarak tabir edilmektedir. Bu nehri karstik kaynakların beslemesinden ötürü 4 mevsim boyunca aktif bir halde olduğu da görülebilmektedir. Manavgat Irmağı’nı besleyen en büyük karstik kaynak ise Dumanlı olarak ifade edilmektedir. Ancak bu su kaynağından eskisi gibi yararlanılmamaktadır. Dumanlı kaynağının Oymapınar Barajı içerisinde yer almaya başlamasından sonraki zaman zarfından beridir bu nehrin debisi düşmüştür. Öte yandan Manavgat nehri boyunca makilik alanları ve yer yer ağaçları görebilmek de söz konusudur. Oldukça dikkat çeken bir turistik alan olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Mekanları

Manavgat Şelalesi gerek yerli halk gerekse de turistler bakımından oldukça önem teşkil eden bir konumdadır. Sık ziyaret edilen noktalardan bir tanesi olmasından dolayı içerisinde piknik alanı da bulunmaktadır. daha çok turistlere hitap eden canlı balık restoranları da bu bölgede kendini gösterebilmektedir. Tesisleriyle de ilgi çeken Manavgat Şelalesi mekanları da bu noktayı daha da ilgi çeken bir hale getirmiştir. Manzarayla iç içe yeme içme seçenekleri de bu tesisler doğrultusunda ortaya çıkabilecek türde yer almaktadır.

Manavgat Şelalesi’ne ulaşım imkanları da oldukça rahat bir şekilde gelişmektedir. Hususi araçların yanı sıra bu bölgeye toplu taşıma olanakları da gündeme gelebilecek konumdadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri