Beğen

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Kanyonu olarak da bilinen bu milli park, Antalya ile Muğla sınırında yer alan Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay tarafından oluşturulmuştur. Öte yandan Saklıkent Milli Parkı; Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu bölgede kalkerli arazilerin olmasından dolayı suyun kolaylıkla aşındırabileceği topraklar bulunmaktadır. Öte yandan bölgede fay hatlarının da harekete geçmesinden ötürü oldukça derin bir kanyon meydana gelmiştir. 18 km uzunluğunda olan bu kanyonun yüksekliği de 200 metre olarak ifade edilmektedir. Kanyonun en dar noktası da 2 metre olarak ifade edilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nun etrafı 6 Haziran 1996 tarihine alınan karar doğrultusunda milli park olduğu bilinmektedir. Bu milli park 12.390 hektarlık bir alana sahiptir.

Milli park bölgesinde Toroslara bağlı yaylaların yanı sıra kayak tesisleri de yer almaktadır. Kanyonun alt kısımları suyla dolu olduğundan ötürü geçiş yapmak pek mümkün değildir. Bu yüzden 200 metre uzunluğunda yamaçlara tutturulmuş tahta köprüden geçmek gerekmektedir. Köprüden geçildiğinde de güçlü karstik kaynaklara denk gelmek söz konusudur. Saklıkent Milli Parkı’na yıllık 210 bin turist gelmektedir.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı Keşfi

Saklıkent Kanyonu yakın bir zaman diliminde bulunduğu bilinmektedir. Bir çobanın hayvanının bölgeye kaçması sonrasında bu bölgeyi merak etmesi durumuyla ortaya çıkarılmıştır. Çobanın durumu Çevre ve Orman Bakanlığı’na bildirmesi halinde de böyle bir sonuç ortaya konulmuştur.

Saklıkent Milli Parkı Doğal Yaşamı

Saklıkent Milli Parkı’nın yükseltisine bağlı olarak farklı bitki tiplerini görebilmek söz konusudur. Ancak bu kanyonun giriş bölgesinde kızılçamlar yaygın olarak görülebilmektedir. Alçak bölgelerde makiler bulunmakta ve daha yükseklerde de çam ağaçları ortaya çıkmaktadır. Öte yandan sedir ağaçları da bölgede oldukça dikkat çeken detaylardır.

Bölgede yer alan Aktar Yaylası içerisinde de Siklamen adı verilen endemik bitkiyi görebilmek de mümkün olmaktadır.

Fethiyeliler için piknik alanı olarak tabir edilen bu milli park yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Öte yandan Saklıkent Kayak Merkezi de bu bölge içerisinde yer almaktadır. Zeminde suların olmasından dolayı asma köprülere de rastlamak mümkündür.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri