Beğen

Aspendos Antik Kenti aynı zamanda da yöre halkı tarafından Belkıs olarak da bilinmektedir. Antalya iline bağlı Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Pamfilya Bölgesi’nde yer alan ve bu toprakların en zengin antik noktalarından bir tanesidir. Aspendos Antik Kenti aynı zamanda da tiyatrosuyla da ünlü bir yerleşim yeri olarak ifade edilmektedir.

Bu antik kent, Serik ilçe merkezinin 8 km uzaklığında yer almaktadır. Öte yandan Köprüçayı kenarında yer alsa da tepenin eteklerinde de bulunmaktadır. Bu antik kentin MÖ 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. Ancak Aspendos Antik Kenti içerisinde var olan antik tiyatronun ise MS. 2. Yüzyıl içerisinde Romalılar tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Bu antik kentin iki tepe üzerine kurulduğu da belirtilmektedir.

Aspendos Antik Kenti Tarihi

Antik dönemin coğrafya bilginlerinden olan Stabon ile Panponrus Mela; bu antik kentin Agruslular tarafından kurulduğu ifade edilmektedir. MÖ 1200 yıllarında ise bölgeye Yunan göçlerinin olduğu da belirtilmektedir. Limanla bağlantısı olduğundan ötürü her devletin ele geçirmek istediği bir antik kent olduğundan da bahsedilmektedir. Aspendos Antik Kenti MÖ 5. Yüzyılda ise Pers hakimiyetinde kalmış olduğu da ifade edilmektedir. Ancak MÖ 467 yılında Yunan Pers savaşı olarak bilinen Eurymedon Savaşı sonrasında da Yunan hakimiyetine girmiştir.

Aspendos

Aspendos Tiyatrosu

Bu antik kent içerisinde en fazla dikkat çeken nokta tiyatrosu olarak bilinmektedir. Anadolu genelinde en eski ve en sağlam Roma dönemine ait tiyatro olduğu ifade edilmektedir. Mimarının da Aspendoslu Theodoros’un oğlu Zenon olduğu da günümüze ulaşan bilgiler arasındadır. Roma İmparatoru Antonius Plus zamanında yapılmaya başlansa da bu antik tiyatro Marcus Aurelius zamanında sona ermiştir.

Bu antik kent içerisindeki en önemli yapı olan antik tiyatro yerli ve yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda da bu antik tiyatro içerisinde düzenli olarak kültür sanat faaliyetlerine de yer verilmektedir.

Bu antik kent içerisinde var olan diğer kalıntılar ise stadion, agora, bazilika, hamam, su kemerleri, anıt çeşmesi ve akropol olarak turistlerin ilgisini çekmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri