Side Müzesi

MÜZE’NİN ÖNCÜSÜ ARİF MÜFİD MANSEL
Ziyaretçilerini Side Antik Kentinde restorasyonla müzeye çevrilen bir Roma Hamam binasında karşılıyor. Müze Koleksiyonu büyük ölçüde 1946-1966 yıllarında Ord. Prof Dr, Arif Müfid MANSEL başkanlığında yürütülen Side kazılarından çıkan eserlerden oluşuyor. Side Müzesi Türkiye’de bir köyde açılan ilk müze olma ünvanını taşıyor.

SİDE LUVİ DİLİNDE “NAR” DEMEK

Antik dönemde Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti olan Side. Manavgat’a 8 km uzaklıkta bir yarımadada bulunuyor. Tarihi MÖ 8, yüzyıla kadar uzanan şehrin adı Luvice dil gurubuna giren Sidece de ‘nar” anlamına geliyor. M Ö 7. yüzyılda tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya egemenliğine giren Side, Persler ve Büyük İskender tarafından da yonetildi.

Sık sık Doğu Akdeniz’e korku salan korsan saldırılarına uğrayan şehir, Asia Eyaleti’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra Roma Eyaletine bağlanan Pamfilya Bölgesi ile Side Roma Eyaletine bağlanmıştır, MÖ, 78de Romalı konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine, Pamfilya tek başına eyalet oldu. M.S. 7. yüzyıldan itibaren Arap akınları, talanlar ve Haçlı Seferleri yağmalarıyla zayıflayan Side Antik Kenti: 12. Yüzyıl’dan itibaren tamamen terk edildi.

HELENESTİK, ROMA VE BİZANS ESERLERİ SERGİLENİYOR

Antik Kent içindeki Side Müzesi/ 2, yüzyılda yapılmış ve 5-6. yüzyıllardaki eklenti ve değişikliklerle günümüze ulaşmış bir hamam binasında bulunuyor. Roma Dönemi’ne ait agoranın karşısındaki antik hamam 1959-1961 yıllarında restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

Müze koleksiyonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer alıyor Sergilenen eserler arasında büyük çoğunluğu Side Antik Kenti kazılarında açığa çıkan heykel, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amphoralar, arşitravy friz sütun, sütun başlığı, alınlık vb. mimari elemanlar; Pamfllya ve Pisidya kentlerine ait sikkeler ile Side sikkeleri dikkat çekiyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Birçok endemik canlı türünü barındıran ormanları, doğa harikası bir oluşuma sahip kalyonları, Selge Antik Kenti, Koprüçayı ve üzerindeki Roma köprüleri ve yolları ile peyzaj değeri yüksek bir rekreasyon alanı olan “Köprülü Kanyon, Milli Parkı” mutlaka görülmelidir, Köprüçay Irmağının eşsiz manzarasında rafting yapmanın ayrıcalığı yaşanmalıdır.

Side Müzesi Gez

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  tevfik demirci

  Ölmeden önce görülmesi gereken müzelerden birisi ..

 2. Avatar
  ayhan kopur

  Çok şirin ve güzel lokasyonlu , aynı zamanda Roma hamam binası .Tavsiye ederim .

 3. Avatar
  Angarali

  Side Müzesi; Manavgat ilçesi, Side Mahallesi, Side Antik Kenti’nde, M.S. 2.yüzyıla tarihlenen ve M.S. 5. – 6. yüzyıllardaki ilave ve değişikliklerle günümüze kadar gelen Antik bir hamam binası (Agora Hamamı) içinde yer almaktadır. Hamam, 1959 – 1961 yılları arasında, Yüksek Mimar Ragıp – Selma DEVREZ çifti tarafından üç bölümünün üzeri kapatılarak restore edilmiş ve 1962 yılında Müze olarak hizmete açılmıştır. Hamamın restorasyonla üzeri kapatılan 2 (Sudatorium), 3 (Caldarium) ve 4 (Tepidarium) numaralı salonları kapalı; 1 (Frigidarium) ve 5 (Tepidarium) numaralı salonları ile avlu bölümleri açık teşhir alanları olarak düzenlenmiştir.

 4. Avatar
  ebrunun_tarif_defteri .

  Kesinlikle Side’de görülmesi gereken müze. Kazılarda çıkan tüm heykel, kabartma resim, lahit, iskelet vb hepsi burada. Agora hamamıda müzenin sınırları içinde. Çalışanlar eserlere karşı oldukça korumacı ve ilgili. Bir yıllık müze kartı alarak girin. Çok daha kârlı. Türkiye’nin her yerinde bulunan anlaşmalı müzeleri bir yıl boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

 5. Avatar
  Erdi DEMİR

  Ne küçük ne de büyük bir müze. İcerisindeki lahit mezarlar oldukça iyi. Daha önceki kullanılan malzemeler gözyaşı, kandil, ok ucu ve çömlekler bulunmaktadır. Özellikle kullanılan paraların örnekleri bulunmaktadır

 6. Avatar
  Çağatay ALSAN

  İçeri girene kadar ne olduğu anlaşılmayan ama içeride insanı kendinden geçirecek güzellikte eserlerin olduğu muhteşem müze. Müze kart alarak girmenizi tavsiye ederim

 7. Avatar
  Burak Alp

  Side Müzesi

  Side Müzesi, Side girişinde yer alan restore edilmiş tarihi bir yapıdır.
  M.S 5-6.yüzyıldan kalma antik agoranın hamamı 1960/61 yıllarında restore edilerek müze haline getirilmiştir. Bahçesi ve salonları ile çok büyük olmasada çok güzel bir müzedir.
  Müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından,1947-1967 yılları arasında Side antik kentinde yapılan kazılarda, çıkarılan buluntulardır. Hellenistik, Roma ve Bizans Devrinden; yazıtlar, silah kabartmaları, Roma Devrinden yapılmış Grek orijinallerinin kopyası olan heykeller, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amphoralar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergilenmektedir.
  Side Antik Kentinde Müze ve Antik Tiyatro girişinde ücret ödenmektedir. Diğer alanlara giriş ücretsizdir.

 8. Avatar
  Ömer

  Heykellerin popo resmi var buranın görünüşünü bulanaklaştırırsanız iyi olur

 9. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Side Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir