image

Ardahan

Toplam makale bulunmaktadır.

Ardahan, Türkiye’nin kuzey doğusundan ve kısmen doğu karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Batısında Artvin, güneybatısında Erzurum, güneyinde Kars illeri ve doğusunda Gürcistan bulunur. Ülkenin Kafkaslar’a açılan sınır kapısıdır. 1926 yılına kadar Kars’a bağlı bir ilçeniydi, 1992 yılında ise Kars’tan ayrılıp il statüsü kazandı. Ardahan, ilin coğrafi yapısı ve tarihi geçmişinden kaynaklanan kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahiptir. Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi’ne has doğal yapısı ve ikliminin yanında Doğu Karadeniz Bölümü’nün topografyasına, iklimine ve bitki örtüsüne geçiş yerleri ile farklı güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Yüksek ovaları, akarsuları, ormanları, zengin çiçek çeşitliliğine sahip yaylaları ve iki gölü ile Ardahan keşfedilmeyi bek­leyen...
Devamı

Ardahan

Kategorisindeki tüm gönderiler

Ardahan

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Ardahan, Türkiye’nin kuzey doğusundan ve kısmen doğu karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Batısında Artvin, güneybatısında Erzurum, güneyinde Kars illeri ve doğusunda Gürcistan bulunur. Ülkenin Kafkaslar’a açılan sınır kapısıdır. 1926 yılına kadar Kars’a bağlı bir ilçeniydi, 1992 yılında ise Kars’tan ayrılıp il statüsü kazandı. Ardahan, ilin coğrafi yapısı ve tarihi geçmişinden kaynaklanan kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahiptir. Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi’ne has doğal yapısı ve ikliminin yanında Doğu Karadeniz Bölümü’nün topografyasına, iklimine ve bitki örtüsüne geçiş yerleri ile farklı güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Yüksek ovaları, akarsuları, ormanları, zengin çiçek çeşitliliğine sahip yaylaları ve iki gölü ile Ardahan keşfedilmeyi bek­leyen bir doğa cennetidir.

ARDAHAN GEZİLECEK YERLER
Doğu illerinin tarihi güzellik ile doğal güzelliği harmanladığı gerçeği hepimizin malumu. Ardahan da bu illerden bir tanesi. Kafanızı nereye çevirseniz ya doğal bir güzellik ya da tarihi bir yapı ile karşılaşıyorsunuz. Neticede tercih size ait ancak Doğu illerini tatil planınıza almanız sizi diğer plan sahiplerinin önüne geçirir. Ardahan gezilecek yerler hem tarih hem doğa esintileriyle sizleri kenidne hayran bırakacak.

Şeytan Kalesi: Hem kale hem göl hem tarihi bir alan olması dolayısıyla tam bir Ardahan özetidir. Gezmeye görmeye nerden başlayacağınızı şaşıracak, zaman yetiremeyeceksiniz. Başlı başına bu yapı size kendini hayran bırakacak. Şeytan Kalesini görmek tatilciler için bir ayrıcılık olsa gerek. Çünkü turizm rehbleri de burdan pek ayrılamıyor açıkçası. Ardahanlıların da devamlı gidip gördüğü bir yer olan bu kale günlük sıkıntılardan uzaklaşmak için bir kaçış noktası.

Ardahan Kalesi: Şeytan Kalesi’nin aksine sadece tarihi zenginliğe sahip. Ancak Ardahan Kalesi sadece tarihi yönüyle bile turistlere muazzam anlar yaşatmaktadır. Temsil ettiği tarihi dönem, taşların işlenişi, kale kapısının estetik duruşu hepsi ama hepsi incelenmeye değerdir. Zaten detaylı incelem isteyen turistlerin bir günlerini de buraya ayırmaları icap eder. Kale tatilciler kadar sosyal bilimlerle ilgili olan herkesin uğrak mekanıdır.

Cemal Tural Tabiat Parkı: Yeşilin her tonunu görmek isteyen herkesin bir kere bu parka uğraması gerekiyor. Uzun yürüyüş alanları ve yeşilin tonları giden ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Nefes almanın kalitesinin arttığı bu parkta Ardahan’ın da oksijen ihtiyacı karşılanıyor. Kış aylarında da yağan kar ile bu sefer park kış yüyüşlerinin akla ilk gelen merkezi oluyor.

Karagöl Sahara Milli Park: Bu parkı diğer parklardan ayıran en önemli özellik gölü ve çevre düzenlemesidir. Çevre düzenlemesi bu kadar başarılı yapılan park sayısı fazla değildir ülkemizde. Durum böyle olunca bu parkın popüleritesinin artması gayet doğaldır. Ardahan gezilecek yerler dendiğinde buranın göze çarpmasındaki neden de budur. Ardahanlıların en çok vakit geçirdiği bir alan olarak da görülmektedir.

Yalnızçam Kayak Merkezi: Uludağ’ı aratmayan Yalnızçam Ardahan’a gelenler için sürpriz niteliğinde oluyor. Kayağın en güzel şekilde yapılabildiği Yalnızçam’da her şey ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Size sadece hazırlıklarınızı tamamlayıp kayma keyfini yaşamak kalıyor.

Kinzi Kalesi: Karasal bir sahanın ortasında yıllara meydan okuyan haliyle kalan bir kale Kinzi Kalesi. Birçok tarihi olaya şahitlik eden kale tarihin yorgunlğunu da misafirlerine anlatıyor. Kalıntılarından çok şey anlamak pek mümkün değil. Ancak önden bir hazırlık yapıp bir şeyler okuduysanız ya da bir rehberle gittiğinizde her şey daha da anlamlı olacaktır.

Arsiyan Yaylası: Yine doğa tutkunlarının vazgeçemediği bir alan. Arsiyan Yaylası. Burası gölüyle beraber turistlere kartpostallık bir ortam sunuyor. Görüntü olarak şölen tadında olmasının yanı sıra temiz havasıyla da ciğerlere şölen yaşatmaktadır.

Yüzölçümü : 5,576 km²
Rakım : 1.900 m
Plaka Kodu : 75
Posta Kodu : 75000
Konum : 41.1128757 Boylam / 42.6691156 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar