Beğen

Ardahan

27 Mayıs 1992 tarihinde çıkarılan yasa ile birlikte Kars’ın bir ilçesi olmaktan çıkan Ardahan ülkemizin 75 ili olarak kayıtlara geçmiştir. Doğu Anadolu bölgesinin küçük şehirlerinden bir tanesidir. Dört tarafının da dağlarla çevrili olması nüfusunun artmasına engeldir. Yaşanan ulaşım sorunları şehrin göç alımını olumsuz bir önde etkiler. Bu sebeple de nüfusu 100 bin seviyesinde kalmıştır.

Bölgede yer alan dağlar, vadiler, platolar ve ovalar çok zengin bir coğrafyanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hem gölleri barındırması hem de yüksekliği 3000 metreyi aşan doruklara sahip olması bölgeyi çok özel kılmaktadır. Çıldır Gölü ve Kula Nehri bu yapıda ortaya çıkan harika doğa güzellikleridir.

Ardahan

Ardahan’da Atlı Kızaklarla Kaymaya Hazırlanın

Şehirde yer alan Çıldır Gölü tek başına bölgeyi çok özel bir hale getirmeyi başarır. Ardahan’da kışların çok sert geçmesi gölü de etkiler. Sıcaklıkların hızlı bir şekilde düşmeye başlaması gölün donmasına sebep olacaktır. O kadar kalın bir buz tabakası oluşur ki üzerinde insanların gezinebilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra buz tutmuş gölün üzerinde unutulmaz anlar geçirebilmek adına atlı kızaklar ile turlar düzenlenmektedir. Bunu tecrübe edebileceğiniz farklı bir şehir bulunmaz.

Şehirde görülmesi gereken tarihi yapılar da bulunmaktadır. Ardahan Kalesi, Mevlit Efendi Camii, Kinzi Kalesi ve Savaşır Kalesi şehrin görülmesi gereken diğer önemli noktalarıdır. Hem Anadolu tarihine tanıklık edebileceğiniz hem de harika yemekler yiyebileceğiniz bu şehir hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/ardahan/ adresini ziyaret edin.

Yüzölçümü : 5.661 km²
Rakım : 1.900 m
Nüfusu (2018) : 42.226
Plaka Kodu : 75
Posta Kodu : 75000
Konum : 41.112972, 42.702363

Bu makale YerelNET tarafından Ardahan şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri