image

Artvin

Toplam makale bulunmaktadır.

Türkiye'nin en yeşil şehirlerinden biri olan Artvin'e hoş geldiniz. Artvin Karadenizin Doğu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 170.875’dir. Sonsuz, zümrüt yeşili manzaraları hayal edin, temiz havayı alın ve Artvin'in doğal güzelliklerine teslim olun. Tarih, kültür ve bildiğiniz her yeşil ton. Güzel dağlar, çam ormanları, yaprak dökmeyen dağ meraları ve doğa ile olan ilgisini kaybetmeyen bir yaşam tarzı. Artvin şehrinin sunabileceği çok şey var. Ardahan, Erzurum, Rize ve Gürcistan Cumhuriyeti ile çevrili Artvin, Türkiye'nin doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır . Artvin muhteşem doğasıyla ünlüdür, bu yüzden neden bir sonraki seyahat hedefiniz olduğunu görmek için dikkat edin. ARTVİN...
Devamı

Artvin

Kategorisindeki tüm gönderiler

Artvin

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Türkiye'nin en yeşil şehirlerinden biri olan Artvin'e hoş geldiniz. Artvin Karadenizin Doğu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 170.875’dir. Sonsuz, zümrüt yeşili manzaraları hayal edin, temiz havayı alın ve Artvin'in doğal güzelliklerine teslim olun. Tarih, kültür ve bildiğiniz her yeşil ton. Güzel dağlar, çam ormanları, yaprak dökmeyen dağ meraları ve doğa ile olan ilgisini kaybetmeyen bir yaşam tarzı. Artvin şehrinin sunabileceği çok şey var.

Ardahan, Erzurum, Rize ve Gürcistan Cumhuriyeti ile çevrili Artvin, Türkiye'nin doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır . Artvin muhteşem doğasıyla ünlüdür, bu yüzden neden bir sonraki seyahat hedefiniz olduğunu görmek için dikkat edin.

ARTVİN GEZİLECEK YERLER
Artvin Karadeniz de yer alan ve yeşilin en iyi yerlerinden bir tanesidir. Her yıl birçok ülkeden farklı insanları da kendisine çekerek kafa dinleme olanağı sağlar. Artvin toplamda il merkezi haricinde 7 ilçesi bulunan bir şehirdir ve Karadeniz Bölgesinde yer alır. Artvin gezilecek yerler bakımından yerli ve yabancı turistlere oldukça fazla seçenek sunan şehirlerden bir tanesidir.

Artvin her yıl ufak da olsa nüfus artışı göstermektedir. Doğa güzelliği ve insanların sıcak yaklaşımı karşısında çok fazla turist çeken yerlerden bir tanesidir. Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Artvin de Gürcüce ve Lazca konuşur. Bazı bölgelerde ise Lazcayı anadil olarak kullananlar da bulunmaktadır.
Artvin de bulunan Çoruh nehri ise dik yamaçlı uzun vadileri ve oldukça büyük olan 3900 metreye kadar yükselen ve sıralanmış yüksek dağları, doğal ormanları, bölge olan yaylaları, tarihi kilise, kale, tarihi yapıları ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile de ön plana çıkan şehirlerden bir tanesidir.

Cehennem Deresi Kanyonu
Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yüksekliğiyle oldukça dikkat çeken ve birkaç kilometre boyunca da özelliğini koruyan bir alandır. Ardanuç Cehennem deresi bölgesinde bulunan ve Artvin Ardanuç karayolunun 25. km. yakınında yer alan Kanyon, oldukça ilgi çekici doğal yapısı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Çifte Köprü
18.yy da yapılan Ortacalar Kemer Köprüleri ise Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyünde bulunan Küçükköy ve Arılının bulunduğu yerde yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde yapılmıştır. İki köprü de birbirine oldukça fazla benzer ve tek gözden oluşmaktadır. Yolları da düz olmadığı için oldukça eğilimlidir.

Portra Manastırı
Artvin’de gezilecek yerler listenize Porta manastırını da ekleyebilirsiniz. Doğu Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri arasında bulunan ve tarihe ışık tutan yapıları arasındadır. Artvinin merkez ilçesinde bulunan manastır Pırnallı köyü sınırları içinde bulunan manastıra kendi aracınızla gidebilirsiniz.
Manastır 896-918 yıllarında Prens Khaouli tarafından inşa ettirilmiştir. Son halini ise Kral Gürgen’in döneminde değiştirmişlerdir. Günümüze kadar gelen kalıntıları görülmeye değer güzellikler arasında yer alıyor.

Artvin gezilecek yerler açısından çok zengin olan bir şehirdir. Özellikle doğa seven bir insansanız şehrin siz sunmuş olduğu doğal güzelliklerin tadını çıkartabilirsiniz. Şehir de kamp yapmak pek mümkün olmaz. Çünkü bölge de oldukça fazla yabani hayvanlar bulunuyor. Bunlar oldukça tehlikeli olabilir. Ancak geldiğiniz zaman köy evlerin de kalarak şehrin tadını çıkartabilirsiniz.

Artvin gezilecek yerleri olduğu kadar yemekleriyle de çok fazla ön plana çıkmış olan bir şehirdir. Köy yemekleri bölgede oldukça fazla yapılır. Gelen turistler ise yemeklerinden de oldukça memnun kalmaktadır. Bu bölgeye geldiğiniz zaman tarihi yerleri gezmekle birlikte yemeklerin de tadını çıkartmanız mümkün olacaktır.

Yüzölçümü : 7,436 km²
Rakım : 345 m
Nüfusu (2019) : 170.875
Plaka Kodu : 08
Posta Kodu : 08000
Konum : 41.1796577 Boylam / 41.8005705 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar