Beğen

Artvin

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin oldukça zorlu bir coğrafi yapı üzerine kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda doğal güzelliği bizlere ulaştırmayı başarmaktadır. Tarihi ve kültürel açıdan çok büyük önem taşıyan bu şehirde 175 binlik bir nüfus barınmaktadır. Ardahan, Erzurum ve Rize ile komşu olmasının yanında Gürcistan ile de sınır komşusudur.

Zirvelerinde yılın büyük bir kısmında kar olan dağları, Çoruh Nehri ile oluşan vadi ve kanyonları ve yüksek dağların içerisinde oluşan krater gölleri ile birlikte muhteşem bir ildir. Doğa turizmi konusunda her geçen gün kendisini geliştirmeyi başaran bu şehir aynı zamanda önemli tarihi eserleri ile de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Şehirde yer alan kiliseler, camiler ve köprüler kesinlikle görülmesi gereken alanlardır.

Artvin – Muhteşem Doğada Spora Doyma Vakti

Artvin’in muhteşem doğası şehre gelen kişilere farklı spor aktiviteleri şansı da tanımaktadır. Yemyeşil bir doğanın içinde yürüyüş yapmak ve ciğerlerine oksijeni doldurmak isteyen kişiler şehirde yer alan özel parkurları kullanabilirler. Bunun yanı sıra Çoruh Nehri’nde ve Barhal Çayı’nda rafting yaparak da enerjinizi harcayabilir ve unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

Artvin

Artvin’in tamamını izleyebileceğiniz Atatepe, doğal güzelliği ile herkesi büyüleyen Hatila Vadisi Milli Parkı ve Dolishane Kilisesi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardır. Ayroca Cehennem Deresi Kanyonu, Satlel Kalesi, Karagöl Sahara Milli Parkı, Ortacalar Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi görmeden şehirden ayrılmamanız gereken diğer noktalardır. Şehirdeki diğer harika noktalar için https://www.yerelnet.org.tr/il/artvin/ adresini ziyaret edin.

Yüzölçümü : 1.141 km²
Rakım :  345 m
Nüfusu (2020) : 1.119.084
Plaka Kodu : 08
Posta Kodu : 08000
Konum : 41.181092, 41.821156

Bu makale YerelNET tarafından Artvin şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri