image

Aydın

Toplam makale bulunmaktadır.

Aydın, Ege bölgesinin Menderes Havzası'nda yer alan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre 1.110.972 kişilik nüfusuyla Ege Bölgesi'nin üçüncü büyük ilidir. Müzeleri, tarihi mekanları, kültürel ve sanatsal aktivitelerinin yanı sıra iklim koşulları, doğal güzellikleri ve harika turizm tesisleri sayesinde Türkiye'nin önde gelen turizm şehirlerinden biridir . Aydın'ın doğusu Denizli illeri, kuzeyi İzmir ve Manisa, güneyi Muğla, batısı Ege Denizi ile çevrilidir. Herodot'un gökyüzünün altındaki en güzel coğrafya olarak nitelendirdiği Aydın şehri, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Dilek Yarımadası'nın vahşi güzelliği, vahşi güzelliğiyle nefesimizi kesiyor. Dünyanın bu muhteşem köşesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından korunmaktadır ve ülkemizdeki sayısız...
Devamı

Aydın

Kategorisindeki tüm gönderiler

Aydın

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Aydın, Ege bölgesinin Menderes Havzası'nda yer alan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre 1.110.972 kişilik nüfusuyla Ege Bölgesi'nin üçüncü büyük ilidir. Müzeleri, tarihi mekanları, kültürel ve sanatsal aktivitelerinin yanı sıra iklim koşulları, doğal güzellikleri ve harika turizm tesisleri sayesinde Türkiye'nin önde gelen turizm şehirlerinden biridir . Aydın'ın doğusu Denizli illeri, kuzeyi İzmir ve Manisa, güneyi Muğla, batısı Ege Denizi ile çevrilidir. Herodot'un gökyüzünün altındaki en güzel coğrafya olarak nitelendirdiği Aydın şehri, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Dilek Yarımadası'nın vahşi güzelliği, vahşi güzelliğiyle nefesimizi kesiyor. Dünyanın bu muhteşem köşesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından korunmaktadır ve ülkemizdeki sayısız vahşi yaşam türü için güvenli bir cennettir.

AYDIN GEZİLECEK YERLER
Ege Bölgesi’nin turizm ve tarım alanlarıyla bezenmiş uygarlıklar vadisi Aydın; tarihi dokusu ile ziyaretçilerine benzersiz bir gezi deneyimi sunuyor. Birbirinden güzel tatil beldelerine kucak açan Aydın’da yalnızca deniz, kum ve güneş içerikli bir gezi yapacağınızı düşünüyorsanız; çok yanılıyorsunuz. Tarih boyunca birden çok medeniyeti topraklarında barındıran şehir, tarihi güzellikleri, mimarisi ve camileriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Hadi Aydın’ın çok bilinmeyen dünyasına beraber adım atalım!
UNESCO Dünya Mirası Listesinde Yer Alan: Aphrodisias Antik Kenti
Yunan-Roma dönemi mimarı ve kent özelliklerini yansıtan antik kent, Aydın’ın Karasu ilçesinde bulunuyor. Aphrodisias Antik Kenti içerisinde yer alan Afrodit Tapınağı da, kentin ziyaretçilerinin en çok dikkatini çeken yapılar içerisinde yerini alıyor.

Kehanet Merkezi: Apollon Tapınağı
Yenihisar ilçesinde bulunan Apollon Tapınağı, mistik bir havaya sahiptir. Herodot’un yazılı kaynağına göre; Apollon Tapınağı’nın içinde bulunduğu Didyma kutsal bir yer olarak kabul edilir. Kaynakta; M.Ö. 600 yıllarında Mısır Kralı 2. Nekho ve Lidya Kralı Kroisos, Apollon Tapınağı’na adaklar sunulduğu yazılmıştır.

Kalesi Olmayan Bir Şehir Düşünülmez: Arpaz Kalesi
Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan kale, Arpazlı Hacı Hasan Bey’in 2. Mahmut zamanında Rodos’tan getirdiği ustalar tarafından yapılmıştır. Dışarıdan bakıldığında yapı; bey konağı, güvenlik kulesi, ambar, ahır ve müştemilatı ile görkemli bir şatoyu andırıyor.

Bizans’ın Görkemi: Kurşunlu Manastırı
Davutlar ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Manastırı kalıntıları, 11. yy’da Bizans İmparatorluğu’ndan kalan en önemli tarihi yapıdır. Manastırın kalıntılarında bile; yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, revir, şapel, mezarlık, manastır surları, sur mahzeni ve soyunma odaları gibi bölümler hemen fark ediliyor.

En Turistik Kalelerden Biri: Güvercin ada Kalesi
Aydın’ın en çok turist alan yazlık beldesi Kuşadası’nda bulunan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezin korumak için Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mora İsyanı zamanında denizden gelebilecek tehditleri önlemek için İlyas Ağa önderliğinde kaleye sur inşa edilmiştir.

Tarihin Açılan Penceresi: Aydın Camiileri
Tarih boyunca birçok İslam medeniyetine ev sahipliği yapan Aydın’da mimarisiyle görenleri büyüleyen birçok cami bulunuyor. Aydın’ın sembollerinden biri olan Süleyman Bey Camii (Bey Camii) yanı sıra; Ramazan Paşa Camii, Üveys Paşa Camii ve İlyas Bey Camii şehirde görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka yer alıyor.

El Değmemiş Güzellik: Zeus Mağarası
Kuşadası ilçesinde bulunan ve birçok mitolojik hikayeye sahip Zeus Mağarası, ziyaretçilerin en merak ettiği yerlerden birisi olarak kabul ediliyor. Biraz ürkütücü görünen mağarada, Ege Deniz’in serin sularında keyiflice yüzebilirsiniz. Efsaneye göre; eğer dikkatli bakarsanız Zeus’un yüzünü bile görebilirsiniz.

Çizmeye Rakip Cezve Görüntüsü: Saplı Ada
Didim ilçesinde bulunan doğal güzellik Saplı Ada, muhteşem manzarasıyla turistlerin nefesini kesiyor. Farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz burada, Sanki deniz üstünde yürümek gibi. En fazla 25 cm derinlikte denizden yürümek gerçekten çok hoş. Ailece yaklaşık 15 dk karşıdaki adadasınız. biz gittiğimizde keçiler ve çobanları adaydı.

Yüzölçümü : 1.582 km²
Rakım : 59 m
Nüfusu (2019) : 1.110.972
Plaka Kodu : 09
Posta Kodu : 09000
Konum : 37.8357728 Boylam / 27.8123971 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar