Beğen

Aydın

Aydın, ülkemizin Ege bölgesinde yer alan bir şehirdir. Ege denizine kıyısı olması ve sayısız doğal güzelliği ile turizm açısından cennet köşelerden biri sayılmaktadır. Türkiye’nin en uzun tüneline sahip olan Aydın demiryolunun ilk kurulduğu ildir. Aydın; 17 ilçe, 36 belediye ve 492 köye sahiptir. Coğrafi olarak oldukça güzel bir konuma sahip olması birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların izlerini taşımaktadır.

Aydın ilinin nüfusu

Yapılan nüfus sayımına göre Aydın ilinin nüfusu 611 846 kişi şehirde ve 394 304 kişi ise kırsal alanda olmak üzere toplam 1 006 541 kişidir.

Aydının ilçeleri

Aydının ilçeleri şu şekilde sıralanabilir. Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar.

Aydın

Gezilecek yerler ve müzeler

Afrodisias, Afrodisias Müzesi, Alabanda, Alinda, Apollan Tapınağı, Aydın Arkeoloji Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi, Gerga, Harpasa, Karacasu Etnografya Müzesi, Kuva-yı Milliye Müzesi, Magnesia, Mastaura, Milet, Milet Müzesi, Nysa, Priene, Tralleis, Yörük Ali Efe Müzesi ve Otantika Etnografya Müzesi.

Aydın mutfağı

Aydın iline ait birçok yöresel yemek bulunmaktadır. Bunlara acılı güveç, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, patlıcan kavurma, etli nohut yahnisi, etli enginar, arap saçı, ciğer sote ve semizotu salatası örnek verilebilir.

Kehanet Merkezi: Apollon Tapınağı

Yenihisar ilçesinde bulunan Apollon Tapınağı, mistik bir havaya sahiptir. Herodot’un yazılı kaynağına göre; Apollon Tapınağı’nın içinde bulunduğu Didyma kutsal bir yer olarak kabul edilir. Kaynakta; M.Ö. 600 yıllarında Mısır Kralı 2. Nekho ve Lidya Kralı Kroisos, Apollon Tapınağı’na adaklar sunulduğu yazılmıştır.

Kalesi Olmayan Bir Şehir Düşünülmez: Arpaz Kalesi

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan kale, Arpazlı Hacı Hasan Bey’in 2. Mahmut zamanında Rodos’tan getirdiği ustalar tarafından yapılmıştır. Dışarıdan bakıldığında yapı; bey konağı, güvenlik kulesi, ambar, ahır ve müştemilatı ile görkemli bir şatoyu andırıyor.

Bizans’ın Görkemi: Kurşunlu Manastırı

Davutlar ilçesine 10 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Manastırı kalıntıları, 11. yy’da Bizans İmparatorluğu’ndan kalan en önemli tarihi yapıdır. Manastırın kalıntılarında bile; yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, revir, şapel, mezarlık, manastır surları, sur mahzeni ve soyunma odaları gibi bölümler hemen fark ediliyor.

En Turistik Kalelerden Biri: Güvercin ada Kalesi

Aydın’ın en çok turist alan yazlık beldesi Kuşadası’nda bulunan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezin korumak için Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mora İsyanı zamanında denizden gelebilecek tehditleri önlemek için İlyas Ağa önderliğinde kaleye sur inşa edilmiştir.

Tarihin Açılan Penceresi: Aydın Camiileri

Tarih boyunca birçok İslam medeniyetine ev sahipliği yapan Aydın’da mimarisiyle görenleri büyüleyen birçok cami bulunuyor. Aydın’ın sembollerinden biri olan Süleyman Bey Camii (Bey Camii) yanı sıra; Ramazan Paşa Camii, Üveys Paşa Camii ve İlyas Bey Camii şehirde görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka yer alıyor.

El Değmemiş Güzellik: Zeus Mağarası

Kuşadası ilçesinde bulunan ve birçok mitolojik hikayeye sahip Zeus Mağarası, ziyaretçilerin en merak ettiği yerlerden birisi olarak kabul ediliyor. Biraz ürkütücü görünen mağarada, Ege Deniz’in serin sularında keyiflice yüzebilirsiniz. Efsaneye göre; eğer dikkatli bakarsanız Zeus’un yüzünü bile görebilirsiniz.

Çizmeye Rakip Cezve Görüntüsü: Saplı Ada

Didim ilçesinde bulunan doğal güzellik Saplı Ada, muhteşem manzarasıyla turistlerin nefesini kesiyor. Farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz burada, Sanki deniz üstünde yürümek gibi. En fazla 25 cm derinlikte denizden yürümek gerçekten çok hoş. Ailece yaklaşık 15 dk karşıdaki adadasınız. biz gittiğimizde keçiler ve çobanları adaydı.

Yüzölçümü : 1.582 km²
Rakım : 59 m
Nüfusu (2020) : 1.119.084
Plaka Kodu : 09
Posta Kodu : 09000
Konum : 37.8357728 Boylam / 27.8123971 Enlem

Aydın şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/aydin/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu makale YerelNET tarafından Aydın şehirini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

 

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri