Beğen

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu milli parkın hemen girişinde bulunmaktadır. Öte yandan bu mağaranın Yunan mitolojisiyle ilişkisi de yer almaktadır. Hem güzelliği hem de hikayesiyle fazlasıyla dikkat çeken bir konumda yer almaktadır. Kuşadası’na giden kişilerin muhakkak görmeleri gereken alanlardan bir tanesi de Zeus Mağarası olarak tabir edilmektedir. Muhakkak gezilip görülmesi gereken mağaralar arasında da başı çekmektedir.

Zeus Mağarası, Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın yaklaşık olarak 150 metre gerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda da dağ eteğinde bulunan bir konumda da yer almaktadır. Mağaranın içerisinde ucu bucağı tam belli olmayan ve küçük bir havuz olarak görülen su birikintileri de bulunmaktadır. Burada biriken sular özellikle yabancı turistlerin serinlemek adına girdikleri de bilinmektedir. Bölge halkı da Zeus Mağarası’na gereken önemi vermektedir. Aynı zamanda da ilçe genelinde gezintiye çıkacak olan turist ekiplerinin son durağı olarak da Zeus Mağarası kendini göstermektedir.

Zeus Mağarası’nın bulunduğu dağın tepesinde de Panionion antik kenti yer almaktadır. Ancak bu mağaraya suyun nereden geldiği de tam olarak bilinmemektedir. Adının da Yunan tanrılarından olan Zeus’tan geldiği hikayelerle beraber anlatılmaktadır. Oldukça etkili bir doğal varlık olarak da ifade edilmektedir.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası içerisinde var olan çamur da herkesin ilgisini çekebilmektedir. Mağaranın kayalarının arasından çıkarılan bu çamurun güzelleştirdiği söylenmektedir. Kuruduktan sonra da mağara içindeki suyla temizlenmesi gerektiği söylenmektedir.

Zeus Mağarası Efsanesi

Zeus Mağarası hakkında var olan efsanede Zeus’un kardeşi olan Denizler Tanrısı Poseidon ile kavga ettikten sonra buraya kaçtığı ifade edilmektedir. Aynı zamanda da kızgın olduğu dönemlerde denizlerde fırtınalar çıktığından ötürü Zeus’un bu bölgede dinlendiği de ifade edilmektedir.

Antik Panionion Birliği döneminde kralların toplantı esnasındayken kraliçelerin de bu mağara içerisinde yüzdüğü da söylenebilmektedir. Öte yandan mağaraya girenlerin Zeus’un silüetini gördükleri de yaygın olarak öne çıkan bir söylem olarak ifade edilmektedir. Oldukça ilgi gören ve dikkat çeken bir doğal güzellik olarak Zeus Mağarası ön planda da yer almaktadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri