image

Balıkesir

Toplam makale bulunmaktadır.

Balıkesir, Marmara bölgesinde bulunan bir Türkiye'nin en kalabalık on yedinci şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.228.620’dir. Homeros'un İlyada'da İda denilen Balıkesir'e hoş geldiniz, aynı zamanda Türkiye'nin Marmara ve Ege bölgelerinin en iyi özelliklerini sunan büyüleyici bir şehir . Şehir mitolojik Kazdağı'nın (Kaz Dağı) yakınında bulunmaktadır. Balıkesir, milli parklara, arkeolojik harikalara, termal sulara, büyük Ege mutfağına, mavi bayraklı plajlara, tatil beldesi kasabalarına, küçük adalara ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor ve hepsini harika bir tatilde deneyimleyebilirsiniz. Balıkesir'i tatil destinasyonları listesinin en üstüne yerleştirmenizi öneririz. Türkiye genelinde ise iki deniz ile komşu olan sadece 6 il vardır. Doğa, mutfak ve tarih...
Devamı

Balıkesir

Kategorisindeki tüm gönderiler

Balıkesir

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Balıkesir, Marmara bölgesinde bulunan bir Türkiye'nin en kalabalık on yedinci şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.228.620’dir. Homeros'un İlyada'da İda denilen Balıkesir'e hoş geldiniz, aynı zamanda Türkiye'nin Marmara ve Ege bölgelerinin en iyi özelliklerini sunan büyüleyici bir şehir . Şehir mitolojik Kazdağı'nın (Kaz Dağı) yakınında bulunmaktadır. Balıkesir, milli parklara, arkeolojik harikalara, termal sulara, büyük Ege mutfağına, mavi bayraklı plajlara, tatil beldesi kasabalarına, küçük adalara ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor ve hepsini harika bir tatilde deneyimleyebilirsiniz. Balıkesir'i tatil destinasyonları listesinin en üstüne yerleştirmenizi öneririz. Türkiye genelinde ise iki deniz ile komşu olan sadece 6 il vardır. Doğa, mutfak ve tarih uyum içinde. Balıkesir, tarih ve kültürün yaşamla birleştiği bir yer. 22 küçük adadan oluşan bu sahil kenti, popüler bir turizm merkezidir.

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER
Balıkesir tarihi çok eskiye dayanan bir ilimizdir. Tarihi bu kadar eski olunca Balıkesir gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir listeye sahip olmaktadır. Balıkesir denilince aklımıza çoğu zaman yaz turizmi gelse de şehir aslında her mevsim gezilebilecek yerlerle dolu. Bir kaçına bu yazımızda değinmek isteriz. Balıkesir’de gezilecek yerleri bu kadar kısacık anlatabilmek mümkün değil ama en azından gitme imkanı olan kişilerin mutlaka gezip görmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz,

– Koca saat
– Zağnos Paşa Camii
– Cunda Adası
– Gönen
– Kapıdağ Yarım adası

Bu yerler Balıkesir dendiğinde akla ilk gelen yerlerdir. Bu nedenle şehri ziyaret etme imkanını olduğunda mutlaka bu yerleri görmelisiniz.

Koca Saat: Balıkesir saat kulesi olarak da geçmektedir. Belediye parkının içerisinde bulunan bu saat 5 katlı olarak inşa edilmiştir. 1827 yılında yaptırıldığı saatin üzerinde yazan yazıdan anlaşılmaktadır.

Cunda Adası: Özellikle yaz aylarında fazla miktarda turist çeken bu ada yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Ayvalık sınırları içerisinde bulunan 22 adadan yerleşimin olduğu tek adadır. Ege Denizi’nin en büyük 4. Adası olan Cunda özellikle yaz aylarında çok daha fazla hareketlenmektedir. Adanın tarihi yapısı ve eşsiz doğal güzellikleri sayesinde ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Kapıdağ Yarımadası: Antik Çağdan beri günümüze gelen bu topraklar Erdek ve Bandırma Körfezi arasında yer almaktadır. Bu ada ile ana kara, yıllar boyunca deniz ve akarsular tarafından aşınan ve taşınan toprak sayesinde birleşerek günümüzdeki yarımadayı oluşturmuştur. Erdek içerisinde geçerek sahil boyunca ilerlediğinizde bu yarımadayı geçme sansı elde edebilirsiniz.

Gönen: Balıkesir’in bir ilçesi olan Gönen kaplıca sularıyla ünlenmiştir. Birçok cilt hastalığı, romatizma gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen bu sular her gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burada termal su çıkarmak için yapılan kazılar çok eski bir tarihi ortaya çıkarmıştır. Bulunan kalıntılar sayesinde ilçenin tarihinin çok eski dönemlere kadar dayandığı anlaşılmıştır. Kaplıca suları haricinde oya işlemeleri ile de meşhur olan Gönen’de her hafta oya pazarı kurulmaktadır. Böylece yerli ve yabancı turistler yerel pazarı ziyaret etme fırsatı elde etmektedirler.

Zağnos Paşa Camii: 1461 yılında yapılmış olan bu yer hamam ve türbeden oluşmaktadır. Sadece hamam kısmı günümüze kadar özgünlüğünü koruyarak gelmeyi başarmıştır. Caminin ortasında dört ayak üzerine oturtulmuş bir kubbe bulunmaktadır. Caminin minaresi ise kesme taştan Barok tarzında yapılmıştır. Kurtuluş Savası sırasında Mehmet Akif Ersoy vatanı kurtarmak için bu camide hutbe vermiş ve halkı cesaretlendirerek savaşa önemli katkıda bulunmuştur.

Balıkesir gezilecek yerler burada anlattıklarımızdan ibaret olmasa da ana hatları ile şehre gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Büyük şehirlere de çok fazla uzak olmaması sebebi ile özellikle yaz tatillerinde çok fazla tercih edilmektedir.

Yüzölçümü : 14,272 km²
Rakım : 70 m
Plaka Kodu : 10
Posta Kodu : 10000
Konum : 39.6478014 Boylam / 27.8197125 Enlem