Beğen

Ayvalık ülkemizin popüler tatil bölgelerinden bir tanesi. Ayvalık’ın kendisi önemli bir tatil yeri olmasının yanında şehre bağlı olan 22 adet irili ufaklı ada bulunuyor. Cunda Adası bu ada grubunda yerleşime açılmış olan tek adres. Ayrıca Ege Denizi’nde Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra en büyük dördüncü ada konumunda.

1976 senesinde çıkarılan karar ile birlikte sit alanı olarak ilan edilen adada mübadele öncesinden kalma çok sayıda kilise ve manastır bulunmakta. Bunlara ek olarak denize girilebilecek harika noktalara da sahip. Tatilini bir adada geçirmek ve unutulmaz anlar yaşamak isteyen kişiler için 1 numaralı adres olarak gösterilebilir.

Ege Denizi’nde Serinleme Vaktiniz Geldi

Cunda Adası yaz tatilleri için tercih edilen noktalardan bir tanesi olduğu için deniz, kum ve güneş ilk akla gelen etmenler oluyor. Bu konuda hiç endişe etmenize gerek yok. Sizleri bekleyen muhteşem koylar ve plajlar yer almakta.

Cunda Adası’nda bir tatil yapacaksanız denize giriş adresiniz büyük ihtimalle Patriçya Koyu olacaktır. Koyun bir bölümüne özel plajlar açılmış durumda. Ücretleri çok yüksek olmayan bu plajlara giriş yaptıktan sonra sığ ve ılık denizine kendinizi bırakmamanız için hiçbir sebep bulunmuyor. Dilerseniz koyun diğer kısımlarında herhangi bir ücret ödemeden de denize giriş yapabilirsiniz.

Alternatif adresler arayışınız olursa Çataltepe Plajı ve Ortunç Koyu da harika bir adres olabilir. Ortunç Koyu özellikle sahip olduğu lüks plajı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ayvalık’ta tatil yapan kişilerin tercih ettiği Sarımsaklı Plajı da bir seçenek olarak sunulabilir. Ancak genellikle oldukça kalabalık bir yapısı bulunuyor.

Harika Bir Cunda Gezisi Sizi Bekliyor

Cunda Adası’nda denizin keyfini sürebileceğiniz noktalardan bahsettik. Biraz da bu harika adaya geldiğinizde kesinlikle zaman ayırmanız gereken tarihi yapılardan ve doğal güzelliklerden bahsedebiliriz.

Cunda Adası’nda programınızı ayarlayarak gitmeniz gereken ilk adres Aşıklar Tepesi. Cunda Adası’nın kusursuz manzarasını izleyebileceğiniz bu tepede harika sohbetler edip içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Cunda Adası

Aşıklar Tepesi’nde adanın ilk yer değirmeni ve Agios Yannis Kilisesi de yer alıyor. Yel Değirmeni adeta Aşıklar Tepesi’nin sembol yapısı haline geldi. Yel değirmeninin 1600 ile 1650 yılları arasında kurulduğu düşünülürse yaşının oldukça fazla olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aşıklar Tepesi’nde yer alan Agios Yannis Kilisesi Edremitli iki keşiş tarafından inşa edilmiş. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden hemen önce inşa edilen kilise o dönemde İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlıydı. Sonraki dönemde de kilise kullanılmaya devam etti ve 1835 senesinden itibaren kitaplığı ciddi bir gelişim gösterdi.

Zaman geçtikçe zarar görmeye başlayan kilise ve içerisindeki kütüphane Rahmi Koç tarafından restore edilerek insanların ziyareti için çok daha uygun bir hale geldi. Hem bu kiliseyi hem de adada yer alan Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edebilir, tarihe tanıklık etmenin keyfini sürebilirsiniz.

Yeme İçme Şölenine Davetlisiniz

Cunda Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapısının yanı sıra yeme içme konusundaki gelişmişliği ile de dillere destan bir adres. Adada yer alan çok sayıda restoranda hayatınız boyunca yiyeceğiniz en lezzetli deniz ürünleri arasında yer alacak ürünleri seçebilirsiniz. Tabi ki bu deniz ürünlerine eşlik eden 150’den fazla mezesi de olmazsa olmazlar arasında.

Cunda Adası’nda tatil yapacaksanız her gün deniz ürünü ve meze tüketmeye kendinizi hazırlayın. Rakı-balık-Ayvalık üçlemesinin popülerleşmesine sebep olan Cunda Adası lezzet açısından sizleri rahatlıkla doyurabilecek kapasitede. Öğle saatlerinde bir atıştırmalık aradığınızda ise adres tabi ki Ayvalık tostu.

Henüz tatil planınızı yapmadıysanız Cunda Adası seçeneğini değerlendirmenizi öneriyoruz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri