Beğen

Balıkesir

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Balıkesir’in Marmara Denizi ile Ege Denizine kıyısı bulunmaktadır. Büyükşehir olan Balıkesir Bursa, Kütahya, İzmir, Çanakkale ve Manisa ile komşudur. 12 496 kilometrekare yüzölçümü bulanan şehrin nüfusu 1 226 575 kişidir. Balıkesir’i ziyaret edecek olanlar Kapıdağ yarımadası, Antandros Antik Kenti, Kyzikos Antik Kenti, Balıkesir Saat Kulesi, Balıkesir Kuva-yı Milliye Müzesi, Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, Kaz Dağı Milli Parkı, Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi ve yıldırım Camii ve külliyesini mutlaka görmelidir.

Balıkesir ilinin ilçeleri

Balıkesir yirmi ilçeye sahiptir. Bu ilçeleri şu şekilde sıralayabilir: Ayvalık, Balya, Altıeylül, Gönen, Gömeç, Erdek, Edremit, Dursunbey, Burhaniye, Bigadiç, Bandırma, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Susurluk ve Sındırgı. Balıkesir ili ege ve Marmara denizinde toplam yirmi iki adaya sahiptir fakat bunlar arasında sadece Cunda Adasında yaşam vardır.

Balıkesir

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir tarihi çok eskiye dayanan bir ilimizdir. Tarihi bu kadar eski olunca Balıkesir gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir listeye sahip olmaktadır. Balıkesir denilince aklımıza çoğu zaman yaz turizmi gelse de şehir aslında her mevsim gezilebilecek yerlerle dolu. Bir kaçına bu yazımızda değinmek isteriz. Balıkesir’de gezilecek yerleri bu kadar kısacık anlatabilmek mümkün değil ama en azından gitme imkanı olan kişilerin mutlaka gezip görmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz,

– Koca saat
– Zağnos Paşa Camii
– Cunda Adası
– Gönen
– Kapıdağ Yarım adası

Bu yerler Balıkesir dendiğinde akla ilk gelen yerlerdir. Bu nedenle şehri ziyaret etme imkanını olduğunda mutlaka bu yerleri görmelisiniz.

Koca Saat

Balıkesir saat kulesi olarak da geçmektedir. Belediye parkının içerisinde bulunan bu saat 5 katlı olarak inşa edilmiştir. 1827 yılında yaptırıldığı saatin üzerinde yazan yazıdan anlaşılmaktadır.

Kapıdağ Yarımadası

Antik Çağdan beri günümüze gelen bu topraklar Erdek ve Bandırma Körfezi arasında yer almaktadır. Bu ada ile ana kara, yıllar boyunca deniz ve akarsular tarafından aşınan ve taşınan toprak sayesinde birleşerek günümüzdeki yarımadayı oluşturmuştur. Erdek içerisinde geçerek sahil boyunca ilerlediğinizde bu yarımadayı geçme sansı elde edebilirsiniz.

Gönen

Balıkesir’in bir ilçesi olan Gönen kaplıca sularıyla ünlenmiştir. Birçok cilt hastalığı, romatizma gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen bu sular her gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burada termal su çıkarmak için yapılan kazılar çok eski bir tarihi ortaya çıkarmıştır. Bulunan kalıntılar sayesinde ilçenin tarihinin çok eski dönemlere kadar dayandığı anlaşılmıştır. Kaplıca suları haricinde oya işlemeleri ile de meşhur olan Gönen’de her hafta oya pazarı kurulmaktadır. Böylece yerli ve yabancı turistler yerel pazarı ziyaret etme fırsatı elde etmektedirler.

Zağnos Paşa Camii

1461 yılında yapılmış olan bu yer hamam ve türbeden oluşmaktadır. Sadece hamam kısmı günümüze kadar özgünlüğünü koruyarak gelmeyi başarmıştır. Caminin ortasında dört ayak üzerine oturtulmuş bir kubbe bulunmaktadır. Caminin minaresi ise kesme taştan Barok tarzında yapılmıştır. Kurtuluş Savası sırasında Mehmet Akif Ersoy vatanı kurtarmak için bu camide hutbe vermiş ve halkı cesaretlendirerek savaşa önemli katkıda bulunmuştur.

Balıkesir gezilecek yerler burada anlattıklarımızdan ibaret olmasa da ana hatları ile şehre gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Büyük şehirlere de çok fazla uzak olmaması sebebi ile özellikle yaz tatillerinde çok fazla tercih edilmektedir.

Cunda Adası

Türkiye’nin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Cunda Adsı diğer bir adı ile Alibey’dir. Özelikle yaz aylarında insanların ziyaret ettiği Cunda Adası’na tekne gezileri düzenlenmektedir. Taş binalar ile doğanın eşsiz uyumu ziyaretçilerine huzur dolu saatler yaşatacaktır. Bir ada olan Alibey’de deniz ürünleri en çok tüketilen yemeklerdir. Cunda balığı denilince akla gelen Papalina ve bunun yanı sıra meze ve zeytinyağlılar ile oldukça leziz tatlar deneyebilirsiniz.

Yüzölçümü : 14,272 km²
Nüfüsü (2020) : 1.240.285
Rakım : 70 m
Plaka Kodu : 10
Posta Kodu : 10000
Konum : 39.6478014 Boylam / 27.8197125 Enlem

Balıkesir ili hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/balikesir/ adresine girebilir.

Bu makale YerelNET tarafından Balıkesir şehirini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri