Beğen

Tatil yeri ararken herkesin farklı kriterleri bulunur. Uzun süre araç sürmeyi tercih etmeyen ve mümkün olan en kısa mesafedeki tatil adresini arayan kişiler için Ayvalık çok özel bir yer. Diğer tatil bölgeleri ile karşılaştırıldığında İstanbul’a daha yakın bir konumda olan bu harika kentte muhteşem bir yaz tatili geçirmek mümkün.

Balıkesir’e bağlı olan Ayvalık eski dönemlerde Kydonia ismiyle anılmaktaydı. Kydonia kelimesinin dilimizdeki anlamı da direkt olarak Ayvalık. Kısacası ismini tarih boyunca korumuş olan muhteşem bir şehir. Bir yandan kültür gezisine çıkabileceğiniz, bir yandan da muhteşem bir denizin keyfini çıkarabileceğiniz bu adresi hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Ayvalık’ta Ziyaret Etmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Mübadele döneminde Girit ve Midilli adalarından çok sayıda vatandaşımız Ayvalık’a geldi ve buraya yerleşti. Farklı bir kültürün içerisinde Ayvalık’a gelen vatandaşlarımız farklı yapıların da ortaya çıkmasını sağladı.

Macaron Mahallesi şehrin gezilmesi gereken ilk yeri olarak gösterilebilir. Taş sokakları ve tarihi evleri ile tarihe meydan okuyan bu mahallede yapacağınız yürüyüşler sizi huzurun dorun noktasına çıkarabilir.

Şehirde Saatli Camii ve Çınarlı Camii olmak üzere kiliseden camiye çevrilen iki adet yapı bulunmakta. 1870 senesinde Ayios Giannis Kilisesi olarak inşa edilen Saatli Camii mübadele sonrasında camiye çevrilmiş. Çınarlı Camii de benzer özelliklere sahip. Ön kısmında yer alan haç şeklindeki camları kilise geçmişi olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ayvalık’ta Denizin Keyfini Sürebileceğiniz Muhteşem Plajlar

Sarımsaklı Plajı bölgedeki en ünlü plaj konumunda. En uzun sahil şeridine sahip olan plajlardan bir tanesi olduğundan her zaman yer bulmanız mümkün olacak. Bunun yanı sıra plaj boyunca çok sayında iskele yer aldığı için denize atlayarak girmek isteyen kişiler için son derece ideal bir adres.

Ayvalık’ta denize girmek için ikinci adres Patriçya Koyu olabilir. Kuzeydoğu kısmında özel plajların açıldığı bu koyun kuzeyinde ise zeytin ağaçları ile kaplı şirin köyler yer alıyor. Denizi Sarımsaklı gibi oldukça sığ ve ılık. Buna ek olarak Sarımsaklı Plajı’na göre çok daha tenha olduğunu söylememiz gerekli.

ayvalık

Üçüncü bir seçenek arayan kişiler Çataltepe Plajı’nı tercih edebilir. Patriçya Koyu’nun güneyinde yer alan bu plaj nispeten küçük bir alana sahip. Denizi son derece berrak bir yapıda olan plajın suyu diğer seçeneklere göre biraz daha serin. Ancak sıcak yaz günlerinde hiçbir sorun yaşatmayacağından emin olabilirsiniz.

Ortunç Koyu ise bölgede farklı talepleri karşılayabilecek harika bir adres. Koyun içerisinde bir adet lüks plaj bulmak mümkün. Bunun yanı sıra kamp alanları ve ıssız sahilleri de yer alıyor. Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu çiftinin düğün için seçtikleri bu ıssız plaj kafasını dinlemek isteyen kişiler için muhteşem bir adres.

Tekne Turları İle Gezinti ve Dalış Fırsatı

Ayvalık bölgesinde tekne turları da oldukça popüler bir seçenek. Ayvalık merkezi ziyaret ettiğinizde burada sıralanmış olan çok sayıda farklı tekneyi bulabilirsiniz. Teknelerin sundukları imkânlar çok da farklı değil. Bu sebeple de iyi bir hizmet alabileceğinize inandığınız herhangi bir tekneyi seçip tura katılabilirsiniz.

Ayvalık’ta dalış da yapmak istiyorsanız adresiniz bu tekneler olmalı. Dalış ekiplerine hizmet eden tekneler de yer alıyor. Bu tekneler tur tekneleri ile ayrıldığından biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Tekne turu ve dalış gibi aktiviteleri yaparken karnınız acıkırsa her şehrimizde ismini duyduğunuz Ayvalık tostunu yerinde yiyebilirsiniz. Bütün yorgunluğunuzu tek bir ısırıkla dindirecek bu harika lezzeti tatiliniz boyunca birkaç kez tekrarlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri