Beğen

Kuş Cenneti Milli Parkı

Marmara Bölgesi’nin en özel doğal alanları arasında başı çeken Kuş Cenneti Milli Parkı; Balıkesir ili sınırları içerisinde ve Manyas Kuş Gölü yakınlarında yer almaktadır. Bu milli park Manyas, Bandırma ve Gönen arasında da yer almaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı, uluslar arası anlamda önem arz eden bir konumda da yer almaktadır. Bu milli park içerisinde çok sayıda kuş türü yer almakta ve milli parkın korunması da bu hususta gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir ile Bandırma arasındaki karayolunun 15. Kilometresinde yer almaktadır. Bu milli parkın alanı da 24.047 hektar olarak ifade edilmektedir. Bu kuş cennetinin milli park olarak tabir edilmesinin temel sebebi de içerdiği farklı kuş toplulukları olarak adlandırılmaktadır. Ülke genelinde en küçük milli park olarak ifade edilmektedir. Bu milli park içindeki 16040 hektar göl olmakla beraber, diğer kısımlar da hazine arazisi olarak tabir edilmektedir. Küçük olmasına rağmen en fazla ziyaret edilen parklar arasında da sayılmaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş Cenneti Milli Parkı ilk olarak 1939 yılında ortaya çıkmıştır. İstanbul Üniversitesi’nde Zooloji Kürsüsü Başkanı olan Curt Kosswick ve eşi Leonore Kosswick tarafından ortaya konulmuştur. 1952 yılında da İstanbul Üniversitesi Hidrobiyoloji Enstitüsü tarafından bölgeyle ilgili araştırmalar yapılmaya da başlanmıştır. 1959 yılında da Orman Bakanlığı tarafından milli park olarak ilan edilmiştir.

Kuş Cenneti Milli Parkı Doğal Yaşamı

Bu milli park içerisinde ülke genelinde kuşların üreme ve konaklama alanı olarak tabir edilmektedir. Göl genelinde karabatak, tepeli pelikan, akbalıkçıl, gece balıkçılı, sumru, mahmuzlu kız kuşu gibi türler üremektedir. Aynı zamanda da ak pelikanlar da göç döneminde buraya ığramaktadır. Tepeli pelikan, dikkuyruk ve karabataklar da kış mevsiminde burada yer almaktadır. Türü tehlike altında olan Cobitis puncticulata balığı da sadece burada yer almaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı içerisinde 266 kuş türü yer almaktadır. Bunlardan 64 tanesi bu noktada üremekte ve 174 tür de göç esnasında burada konaklamaktadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri