image

Bartın

Toplam makale bulunmaktadır.

Bartın, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde Batı Karadeniz Bölümünde bulunan küçük bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 198.249'dir. 1991 yılında Zonguldak'dan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Orman bakımından zengin olan ilin büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın Çayı Türkiye'de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur. BARTIN GEZİLECEK YERLER Karadeniz Bölgesi’nin bu küçük şehri, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. 3000 yıllık tarihi bir geçmişi olan ilde, yöre mutfağı da oldukça zengin lezzetler sunuyor. Ülkemizin saklı cennet mekânlarından biri olarak bilinen Amasra, Bartın’ a bağlı bir ilçe....
Devamı

Bartın

Kategorisindeki tüm gönderiler

Bartın

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bartın, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde Batı Karadeniz Bölümünde bulunan küçük bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 198.249'dir. 1991 yılında Zonguldak'dan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Orman bakımından zengin olan ilin büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın Çayı Türkiye'de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur.

BARTIN GEZİLECEK YERLER
Karadeniz Bölgesi’nin bu küçük şehri, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. 3000 yıllık tarihi bir geçmişi olan ilde, yöre mutfağı da oldukça zengin lezzetler sunuyor. Ülkemizin saklı cennet mekânlarından biri olarak bilinen Amasra, Bartın’ a bağlı bir ilçe. Bartın gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer şüphesiz Amasra oluyor. Bartın; deniz turizmi, kültür turizmi, yayla ve kış turizmlerine uygun mekânlarıyla görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Özellikle Karadeniz turu listenizde mutlaka olması gereken bir şehir.

Amasra
Bu küçük sevimli ilçe başlı başına bir turizm cennetidir. Son yıllarda keşfedilmiş olması, turist akınına sebep olsa da hala güzelliğini koruyan masmavi denizi ve plajlarıyla, ünlü deniz kenarı mekânlarıyla tam bir sahil kasabasıdır. Sayısız tarihi ve doğal güzellik burada yer almaktadır. Çarşısı, pazarı, plajlarıyla huzurlu ve güzel bir tatil isteyenlerin adresi olan Amasra, çok sayıda otel ve pansiyon seçeneğiyle tatilcilere hitap ediyor. Karadeniz olmasına karşın sakin bir denizi olması sebebiyle de yüzmesi oldukça rahat bir denizi var. Yeşilin sayısız tonuna ev sahipliği yapan yaylaların da bölge turizmine katkısı büyük. Yine burada yer alan Amasra Kalesi ve Tavşan Adası görülmeye değer yerlerden.

Şehir Hamamı
Şehir merkezinde yer alan hamam, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Tarihi hamamın nerdeyse tamamına yakını ahşap malzemeden yapılmış. Hamam keyfini tarihi ve eşsiz bir mekânda yaşamak için ideal bir yer.

Taşhan
Eskilerin iş merkezleri olan taştan hanlardan bir tane de Bartın’da var. Osmanlı Devleti zamanında, Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan Taşhan, hala kullanılmaktadır. İki katlı bir yapı olan handa eski kitap sahafları ve el işi dükkânları yer almaktadır.

Ulukaya Şelalesi
Yaklaşık 20 metre yükseklikten akan suyun sesinde büyülü bir atmosfer geçireceğiniz bu yer Bartın’ın Ulus İlçesi’ndedir. Yemyeşil bir doğa manzarası eşliğinde şelalenin güzelliğine hayran kalacaksınız.

Güzelcehisar Lav Kayaları
80 milyon yaşındaki lav kayalıklarından oluşmuş bu eşsiz güzelliğe canlı şahit olmak için, Bartın gezilecek yerler içindeki bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz. Merkeze 15 dakika uzaklıktaki bu kayalıklar, her zaman göremeyeceğiniz türde bir güzelliğe sahip.

Uluyayla
Bartın, bir Karadeniz şehri olduğundan elbette ki mükemmel güzellikte yaylalara sahip bir yer. Ancak en bilineni ve ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yer olan Uluyayla, muhteşem doğası ile yaz-kış yayla turizmi severlere hitap eden güzellikte.

Fatih Cami
İstanbul’un fethinden önce kilise olarak hizmet veren bu yapı, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Amasra’da yer alan bu cami, ilginç özelliği sayesinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Ağlayan Ağaç
Amasra’nın meşhur Boztepe Adası’nda yer alan bir Selvi ağacı olan Ağlayan Ağaç, turistlerin ilgisini en çok çeken unsurlardan. Bünyesinde topladığı nemi bazı mevsimlerde damlalar halinde dışarı akıtması sebebiyle bu adı alan ağacın bulunduğu yerin manzarası da eşsiz bir güzelliğe sahip.

Yüzölçümü : 2.076 km²
Rakım : 25 m
Nüfusu (2019) : 198.249
Plaka Kodu : 74
Posta Kodu : 74000
Konum : 40.1638547 Boylam / 29.9396556 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar