Beğen

Bartın

Yeşil doğası ile beraber eşsiz tarihi dokusu bulunan Bartın ili Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Ülkemizde seyrek nüfuslu iller arasında yer alan Bartın’ın nüfusu 198 979 kişidir. Bu nüfusun 97 908’ini erkekler oluştururken 100 341’ini ise kadınlar meydana getirmektedir. 1991 yılında Zonguldak’tan ayrılan Bartın ilinin plaka kodu ise yetmiş dörttür. Küre Dağları Milli Parkı en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alır.

Bartın ilinin ilçeleri

Bartın’ın Amasra, Kurucaşile, Ulus ve Merkez ilçesi olmak üzere toplam dört ilçesi bulunmaktadır. En fazla nüfusa sahip olan ilçe merkez ilçesidir. Ve bu ilçenin nüfusu 155 765 kişidir. Daha sonra ise en çok nüfusa sahip ilçeler sırası ile Ulus, Amasra ve son olarak Kurucaşile’dir.

Bartın

Bartın yöresel yemekleri

Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Bartın iline ait birçok yöresel lezzet bulunmaktadır. Bu yemeklere pumpum çorbası, yumurtalı isbut, pirinçli mantı, Amasra salatası, kırk katlı börek, tavuklu köy böreği, tirit, unlu ispit dolması, etli ayva, erik yemeği, döşemeli mancar, gıcır, şapşap köfte, örnek verilebilir. Tatlılara gelindiğinde ise yine oldukça geniş bir liste yer almaktadır. Bartın iline ait ünlü tatlılar şunlardır: tatlı böreği, kabak burması, zırva, deli oğlan sarığı, halışka, incir dolması ve son olarak kaha atalısı.

Bartın Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin bu küçük şehri, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. 3000 yıllık tarihi bir geçmişi olan ilde, yöre mutfağı da oldukça zengin lezzetler sunuyor. Ülkemizin saklı cennet mekânlarından biri olarak bilinen Amasra, Bartın’ a bağlı bir ilçe. Bartın gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer şüphesiz Amasra oluyor. Bartın; deniz turizmi, kültür turizmi, yayla ve kış turizmlerine uygun mekânlarıyla görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Özellikle Karadeniz turu listenizde mutlaka olması gereken bir şehir.

Amasra

Bu küçük sevimli ilçe başlı başına bir turizm cennetidir. Son yıllarda keşfedilmiş olması, turist akınına sebep olsa da hala güzelliğini koruyan masmavi denizi ve plajlarıyla, ünlü deniz kenarı mekânlarıyla tam bir sahil kasabasıdır. Sayısız tarihi ve doğal güzellik burada yer almaktadır. Çarşısı, pazarı, plajlarıyla huzurlu ve güzel bir tatil isteyenlerin adresi olan Amasra, çok sayıda otel ve pansiyon seçeneğiyle tatilcilere hitap ediyor. Karadeniz olmasına karşın sakin bir denizi olması sebebiyle de yüzmesi oldukça rahat bir denizi var. Yeşilin sayısız tonuna ev sahipliği yapan yaylaların da bölge turizmine katkısı büyük. Yine burada yer alan Amasra Kalesi ve Tavşan Adası görülmeye değer yerlerden.

Şehir Hamamı

Şehir merkezinde yer alan hamam, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Tarihi hamamın nerdeyse tamamına yakını ahşap malzemeden yapılmış. Hamam keyfini tarihi ve eşsiz bir mekânda yaşamak için ideal bir yer.

Taşhan

Eskilerin iş merkezleri olan taştan hanlardan bir tane de Bartın’da var. Osmanlı Devleti zamanında, Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılan Taşhan, hala kullanılmaktadır. İki katlı bir yapı olan handa eski kitap sahafları ve el işi dükkânları yer almaktadır.

Ulukaya Şelalesi

Yaklaşık 20 metre yükseklikten akan suyun sesinde büyülü bir atmosfer geçireceğiniz bu yer Bartın’ın Ulus İlçesi’ndedir. Yemyeşil bir doğa manzarası eşliğinde şelalenin güzelliğine hayran kalacaksınız.

Güzelcehisar Lav Kayaları

80 milyon yaşındaki lav kayalıklarından oluşmuş bu eşsiz güzelliğe canlı şahit olmak için, Bartın gezilecek yerler içindeki bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz. Merkeze 15 dakika uzaklıktaki bu kayalıklar, her zaman göremeyeceğiniz türde bir güzelliğe sahip.

Uluyayla

Bartın, bir Karadeniz şehri olduğundan elbette ki mükemmel güzellikte yaylalara sahip bir yer. Ancak en bilineni ve ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yer olan Uluyayla, muhteşem doğası ile yaz-kış yayla turizmi severlere hitap eden güzellikte.

Fatih Cami

İstanbul’un fethinden önce kilise olarak hizmet veren bu yapı, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Amasra’da yer alan bu cami, ilginç özelliği sayesinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Ağlayan Ağaç

Amasra’nın meşhur Boztepe Adası’nda yer alan bir Selvi ağacı olan Ağlayan Ağaç, turistlerin ilgisini en çok çeken unsurlardan. Bünyesinde topladığı nemi bazı mevsimlerde damlalar halinde dışarı akıtması sebebiyle bu adı alan ağacın bulunduğu yerin manzarası da eşsiz bir güzelliğe sahip.

Yüzölçümü : 2.076 km²
Rakım : 25 m
Nüfusu (2020) : 198.979
Plaka Kodu : 74
Posta Kodu : 74000
Konum : 40.1638547 Boylam / 29.9396556 Enlem

Bartın iline ait daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler https://www.yerelnet.org.tr/il/bartin/ adresine girebilirler.

Bu makale YerelNET tarafından Bartın şehirini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri