image

Batman

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Batman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 608.659’dir. Dicle’nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf; üç bini aşkın mağarası, orta çağdan kalma tarihi köprüsü, eski çarşısı, camii minareleri ve tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Dünyaca ünlü sanat tarihçi Tahsin Acet Batmanlıdır. 1990 yılına kadar çok hızlı bir gelişme yaşayan Batman, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Beşiri Kozluk ve Sason ilçeleri Siirt’ten, Hasankeyf ve Gerçüş ilçeleri Mardin’den alınıp Merkeze bağlanarak Türkiye’nin 72. ili olma unvanına kavuşmuştur. BATMAN GEZİLECEK YERLER Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin nadide şehirlerinden olan Batman, ilk...
Devamı

Batman

Kategorisindeki tüm gönderiler

Sevara
Batman gezilecek yerler açısından farklı illerimizden biridir. Batman ve Garzan çaylarının arasında kalan Batman ovasının üzerinde yer almaktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan şehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu bölgelerimizi Orta Doğu’ya bağlayan yolların kenarında yer almaktadır. Genel olarak yüksek bir şehirdir. Denizden…

Batman

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Batman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 608.659’dir. Dicle’nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf; üç bini aşkın mağarası, orta çağdan kalma tarihi köprüsü, eski çarşısı, camii minareleri ve tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Dünyaca ünlü sanat tarihçi Tahsin Acet Batmanlıdır. 1990 yılına kadar çok hızlı bir gelişme yaşayan Batman, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Beşiri Kozluk ve Sason ilçeleri Siirt’ten, Hasankeyf ve Gerçüş ilçeleri Mardin’den alınıp Merkeze bağlanarak Türkiye’nin 72. ili olma unvanına kavuşmuştur.

BATMAN GEZİLECEK YERLER
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin nadide şehirlerinden olan Batman, ilk medeni yerleşim bölgelerinden birisi olma özelliğine sahip. Tarihi mekânları ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu Batman’da tüm bunlara ek olarak bölgeye özgü birbirinden lezzetli yemekler de tatilin tadına varmanızı sağlıyor. Son yıllarda oldukça büyük bir gelişme gösteren şehir, modernize değişimler sayesinde, tarihin yaşanmışlığını ve günümüzün modern imkânlarını bir arada sunuyor. Bölgede bulunan petrol rafinerisi sayesinde büyümeye devam eden Batman, alışveriş merkezi, havaalanı ve yeni stadyumu ile dikkat çekmekte. İşte Batman gezilecek yerler ve tarihi mekânları…

Hasankeyf Ören Yeri
Dünyanın en eski yerleşim ve ticaret merkezlerinden biri olan Batman’ın bu ünlü ilçesi, dönemin en önemli şehirlerinden. Dicle Nehri’nin iki yakasında yer alan bu şehir, konumu sayesinde ünlü bir ticaret ve ilim merkezi olarak biliniyordu. Çok sayıda irili ufaklı mağara ve eski kale, bölgenin tarihi dokusuna bugün bile dokunma fırsatı sunuyor. Hasankeyf, tarih boyunca pek çok devlete ve beyliğe ev sahipliği yapmış bir yer. Bu sebeple bölgede çok sayıda tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. Hasankeyf’in güzelliklerine doymak, tarihi mekânların detaylarına varmak için bu küçük ilçeyi gezmeye bir gün ayırmalısınız.

Seyyid Bilal Türbesi
Hz. Hüseyin’in soyundan geldiği yüksek muhtemel olan Seyyid Bilal’in türbesi, inanç turizmi için büyük önem taşımaktadır. Bölgenin en hareketli turizm merkezlerinden olan türbede eylül ayında Seyyid Bilal’i anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklere yurdun dört bir yanından insanlar akın etmektedir.

Mor Aho Manastırı
Beşiri İlçesi’ne bağlı bu antik manastırın, ilk çağlarda yaşayan Süryaniler tarafından inşa edildiği ve tapınak olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde manastıra ilişkin kesin bilgiler olmamakla birlikte turizm açısından oldukça ilgi çekici ögeler barındırmaktadır.

İmam Abdullah Zaviyesi
Peygamber neslinden olan İmam Abdullah’ın, dönemin ünlü komutanının yanında savaşırken, Hasankeyf kuşatması sırasında şehit olduğu bilinmektedir. Türbedeki sanatsal incelik dönemin zevkini büyük ölçüde yansıtmaktadır. Haziran ayının ilk haftasında yapılan etkinliklerde türbeye adaklar adanmakta dilekler dilenmektedir.

Memikan Köprüsü
Antik bir köprünün restore edilerek kullanıldığı sanılan, kesin yapım tarihinin belli olmadığı köprü, bölgedeki diğer taş köprülerle malzeme ve mimari açısından benzerlik göstermektedir. Şu anda kullanılamayacak kadar eski durumda olan köprü, İpek Yolu ticaretinde ulaşımda kolaylık sağlaması açısından inşa edildiği biliniyor.

Hallan Çemi Höyüğü
Bilinen diğer adıyla Hallan Çemi Tepesi, 12 bin yıl önce bir yerleşim merkezi olarak inşa edilmiş. Bu antik kentte yapılan kazı çalışmalarında çok sayıda tarihi eser ortaya çıkmıştır. Anadolu’da bilinen en eski yerleşim merkezlerinden olma özelliğini koruyan bu eski tarihi şehre mutlaka uğramalısınız.

Hasankeyf Yol Geçen Hanı
Bin kişiyi ağırlayabilecek kapasitede bir doğal mağara olan han, Batman gezilecek yerler listesinde başı çekiyor. Günümüzde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok merak edilen yerlerden birisi. Dicle Nehri’ne doğru açılan ağzı, altın rengi kumları gizemli geçit ve odalarıyla oldukça gizemli bir mekân.

Yüzölçümü : 4,654 km²
Rakım : 540 m
Nüfusu (2019) : 608.659
Plaka Kodu : 72
Posta Kodu : 72000
Konum : 37.8955143 Boylam / 41.0967175 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar