Beğen

Batman

Merkez nüfusu 325 bin kişi olan ve genel nüfusu ise 520 bin civarı olan Batman ili ülkemizin güneydoğu bölgesinde yer almaktadır. İl nüfusunun yaklaşık %60’lık kısmı merkezde yaşamaktadır. Şehrin dinsel olarak yüzdeliklerine bakacak olursak nüfusun %92’sini Müslümanlar, %3’ünü Ortodoks, %3’ünü Yezidi ve %2’sini ise Katolikler meydana getirmektedir.

Batman ilinin yemek kültürü

Batman Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alması sebebiyle mutfağını da büyük ölçüde etli yemekler meydana getirmektedir. Başlıca yemekleri arasında kavurma ve kebap türleri yer almaktadır.

Bartın ilinin iklimi

Bartın ili iklimsel olarak Uzak Akdeniz iklimi niteliklerini taşımaktadır. Kışları soğuk sert geçmektedir ve yıllık yağış miktarı 750-1000 mm arasında değişmektedir. Yaz aylarında güneydoğu bölgesinin tipik özelliği olarak oldukça sıcak geçmektedir. Bazen ise yaz aylarında şiddetli yağışlar görülmektedir.

Batman

Batman ilinin ekonomisi

Petrol sebebi ile son yıllarda oldukça büyük yatırımlar yapılmıştır. Bu yatırımlar şehir sanayisinin gelişmesini sağlamıştır. Sanayi sektörünün yanı sıra inşaat sektöründeki büyük gelişmeler de şehrin kalkınmasını sağlamıştır. Sanayileşme hızı bakımından Türkiye’de 15. sıraya yerleşen Batman’ın organize sanayi bölgesi sayısı bu yatarımlar sayesinde üçe ulaşmıştır. Kamunun yanı sıra özel sektör yatırımları da hız kazanmış şehirde birçok özel hastane açılmıştır. Genel olarak ise Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri listesinde 13. sırada yerini almaktadır.

Batman ili hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/batman/ adresini ziyaret edebilirler.

Yüzölçümü : 4.654 km²
Rakım : 550 m
Nüfusu (2020) : 608.659
Plaka Kodu : 72
Posta Kodu : 72000
Konum : 37.929481, 41.118021

Bu makale YerelNET tarafından Batman şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri