image

Bayburt

Toplam makale bulunmaktadır.

Bayburt, Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve Çoruh Nehri’ne yaslanan küçük bir şehirdir. 2019 Verilerine göre nüfusu 84.843’tür. BAYBURT GEZİLECEK YERLER Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan Bayburt Çoruh nehri kıyısında bulunmaktadır. Ülkemizin yüzölçümü en küçük illerimizden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz arasında kalmış bağlantı yollarının bulunduğu bir ilimizdir. Çok eskiden Kafkas dillerinin konuşulduğu bilinmektedir. Trabzon’un güneyinde, Erzurum’un batısında ve Erzincan’ın kuzeyinde yer almaktadır. Arada kalmış bir şehir görünümündedir. Biraz Karadeniz biraz Doğu Anadolu etkisi yaşanmaktadır. Nüfusu yıllar geçtikçe azalan Bayburt genel olarak nehir kıyısında olması nedeni ile su sporlarının yapıldığı bir ilimizdir. Rafting için Çoruh Nehri belirli dönemlerde sıkça...
Devamı

Bayburt

Kategorisindeki tüm gönderiler

Bayburt

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bayburt, Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve Çoruh Nehri’ne yaslanan küçük bir şehirdir. 2019 Verilerine göre nüfusu 84.843’tür.

BAYBURT GEZİLECEK YERLER
Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan Bayburt Çoruh nehri kıyısında bulunmaktadır. Ülkemizin yüzölçümü en küçük illerimizden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz arasında kalmış bağlantı yollarının bulunduğu bir ilimizdir. Çok eskiden Kafkas dillerinin konuşulduğu bilinmektedir. Trabzon’un güneyinde, Erzurum’un batısında ve Erzincan’ın kuzeyinde yer almaktadır. Arada kalmış bir şehir görünümündedir. Biraz Karadeniz biraz Doğu Anadolu etkisi yaşanmaktadır.

Nüfusu yıllar geçtikçe azalan Bayburt genel olarak nehir kıyısında olması nedeni ile su sporlarının yapıldığı bir ilimizdir. Rafting için Çoruh Nehri belirli dönemlerde sıkça adını duyurmaktadır. İstanbul’a 1.124,80 kilometre ve Ankara’ya 790 kilometre uzaklıkta yer alır.
Bayburt gezilecek yerler açısından doğal güzellikleri oldukça fazla olan bir ilimizdir. Özellikle Balıklı Gölü Kaçkar dağları gibi birçok doğal güzelliğe sahiptir. Aynı zamanda Dede Korkut Türbesi, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri ve Helva Köyü Buz Mağarası bulunmaktadır.

Çoruh Nehri Parkurları: Dünyanın sürat olarak en hızlı ve derin nehirlerinden biri Çoruh Nehri’dir. Rafting parkuru olarak 4 dereceli ayrı parkurlara sahiptir. Özellikle Oltu- Yusufeli- Bayburt arasındaki parkurda uluslararası yarışlar düzenlenir. Çoruh Nehri 1193 yılı Dünya Rafting Şampiyonasına ev sahipliği yapmış nehrimizdir. Nehir su kaynağını Mescit Dağı’ndan alır. Borçka’nın Muratlı kasabasını da geçerek Türkiye sınırları dışarısına çıkar.

Bayburt Kalesi: Bayburt şehir merkezine yakın kayalık bölgeye yapılmış kaledir. Kalenin Ermenilere ait olduğu da söylenmektedir. Selçuklu döneminde inşa edildiği de bilinmektedir. Tarih boyunca Bayburt sık sık işgal edildiğinden kale sürekli tadilat görmüştür. Dış yüzeyinde yeşil firuze taşlarla kaplıdır. Aynı zamanda 20 adet Arapça kitabe bulunmaktadır. Görüntüsü nedeni ile bir dönem Çinimaçin Kilisesi olarak adlandırılmıştır.

Aydıntepe Yer Altı Şehri: Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yer alan yer altı şehri antik yerleşkenin alt kısmında bulunur. 1988 yılında inşaat kazısı esnasında ortaya çıkmış ve koruma altına alınmıştır. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından korunmasına karar verilmiştir. 200 metre gezilebilir bir alana sahiptir. 2 ile 5 metre arasında olan derinliğin ne amaçla yapıldığı halen bilinmemektedir.

Helva Köyü Buzul Mağarası: Bayburt il merkezine 33 k,lometre uzaklıktaki Helva Köyü’nde yer alan bir mağaradır. Zamanında bu mağara köy halkı tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmakta idi. Sıcak yaz aylarında mağara içi dondurucu bir soğukluk içermektedir. Mağaranın girişi geniş olmasına rağmen içerisinde buzdan sarkıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle de bölge halkı et ve bozulacak diğer yiyecekleri mağara içerisinde uzun yıllar saklamıştır.

Baksı Müzesi: Bayburt il merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Baksı Müzesi 2014 yılı Avrupa Müze Konseyi ödülünü almıştır. Geleneksel sanat ile çağdaş sanatı bir araya getiren bir müzedir. 40 dönümlük bir arazide yer alır. Bulunduğu köyün eski adını alan müze aynı zamanda bölge halkına eğitim imkanı da sunmaktadır.

Yüzölçümü : 3,741 km²
Rakım : 1,550 m
Plaka Kodu : 69
Posta Kodu : 69000
Konum : 40.2591092 Boylam / 39.468889 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar