Beğen

Bayburt

Plaka kodu 69 olan Bayburt ili Erzurum’dan ayrılmıştır. Bayburt’un doğusunda Erzurum batısında ise Gümüşhane bulunmaktadır. Şehir Çoruh nehri kenarına kurulmuştur. Bu ilin yüz ölçümü ise 3 652 kilometrekaredir. Merkez ilçesi, Aydıntepe İlçesi ve son olarak Demirözü ilçesi olmak üzere üç adet ilçesi bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 74 bin kişiden meydana gelen şehirde 168 adet köy bulunmaktadır.

Bayburt ilinin yöresel yemekleri

Bayburt ilinin mutfak kültürü oldukça çeşitlidir. Etli yemekler, zeytinyağlı yemekler ve un ve unlu yemekler gibi daha birçok kategoride yemekler yapılmaktadır. Kara pancar, su böreği, ekşi lahana, galacoş, kesme çorbası, lor dolması, süt böreği, tatlı çorba, tel helva, yalancı dolma ve son olarak herse isimli yemekler Bayburt’a ait yöresel yemekler arasında yer almaktadır.

Bayburt

Bayburt gezilecek yerler

Bayburt’ta gezmeniz gereken ilk yerler arasında müzeler gelmektedir. Baksı Müzesi, Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi gezmeniz gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yakupabdal Tabiat Parkı, Kaleardı Şehir Parkı, Kop Dağı Ve Kayak Merkezi, Çoruh Nehri, Sırakayalar Şelalesi, Aydıntepe Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Buz Mağarası, Çımağıl Mağarası, Aslan Dağı Mesire Alanı, Demirözü Barajı, gezip görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Küçük bir il olması nedeni ile il gezisini bir iki gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Bayburt hakkında daha fazla bili edinmek isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/bayburt/ adresini ziyaret edebilirler.

Yüzölçümü : 3.741 km²
Rakım : 1.550 m
Nüfusu (2018) : 66.633
Plaka Kodu : 69
Posta Kodu : 69000
Konum : 40.262703, 40.230540

Bu makale YerelNET tarafından Balıkesir şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri