image

Bilecik

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan ve eski adı Ertuğrul olan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 219.427’dir. Şeyh Edebali’nin türbesi buradadır. Bilecik; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktadadır. Şehir en eski bilinen adları “Agrilion” ve “Belekoma”dır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu topraklardır. BİLECİK GEZİLECEK YERLER Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ev sahipliği yapmış, manevi değeri yüksek bir şehir olan Bilecik, bugün bile dirilişin şehri olarak anılıyor. İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinin kesiştiği yerde küçük bir merkeze ve az sayıda nüfusa sahip olan bu yer oldukça yüksek ve engebeli bir araziye konumlanmış durumda. Sanayi faaliyetlerinin yanı sıra; sera ve meyve...
Devamı

Bilecik

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarına damgasını vuran ve İslam ilahiyatçısı, din bilgini olarak tanınan Şeyh Edebali, bir Ahi Şeyhidir. Osman Gazi’ nin kayın babası ve aynı zamanda akıl hocasıdır. Osmanlı Devletinin manevi kurucusu olarak görülen Şeyh Edebali, Bilecik şehrine defnedilmiştir. Bilecik’te tarihi mirasların başında gelen Şeyh Edebali Türbesi’nin yapılışı kesin…

Bilecik

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan ve eski adı Ertuğrul olan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 219.427’dir. Şeyh Edebali’nin türbesi buradadır. Bilecik; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktadadır. Şehir en eski bilinen adları “Agrilion” ve “Belekoma”dır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu topraklardır.

BİLECİK GEZİLECEK YERLER
Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ev sahipliği yapmış, manevi değeri yüksek bir şehir olan Bilecik, bugün bile dirilişin şehri olarak anılıyor. İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinin kesiştiği yerde küçük bir merkeze ve az sayıda nüfusa sahip olan bu yer oldukça yüksek ve engebeli bir araziye konumlanmış durumda. Sanayi faaliyetlerinin yanı sıra; sera ve meyve tarımının da yaygın olduğu şehirde bir devrin kuruluşuna tanıklık etmek isteyenlerin gezip görmek isteyeceği pek çok mekân bulunuyor. İşte Bilecik gezilecek yerler listesi…

Ertuğrul Gazi Türbesi: Osmanlı Devleti kurucusu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi’nin türbesi, merkeze 28 km uzaklıktaki Söğüt’te bulunmaktadır. Ertuğrul Gazi’nin silah arkadaşlarının ve eşinin de aynı türbenin bahçesinde yer aldığı mezar yeri, yılın her zamanı turist akınına uğramaktadır. Ertuğrul Gazi’nin mezarının yanı başında, Osmanlı Devleti’nin egemenlik kurduğu yerlerden bir parça toprak bulunmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi: Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in akıl hocası ve kayınpederi olan Şeyh Edebali dönemin en önemli din bilgini ve ilk Ahi şeyhidir. Türbesi, merkezde Orhangazi Cami’nin üst tarafında yer almaktadır. Vadi yamacına yapılan türbeye merdivenlerle ulaşılmaktadır. Kendi tekkesinin mescidine defnedilen Şeyh Edebali Türbesi, ziyaretçilerin mutlaka gidip görmesi gereken bir mekân. Türbenin alt kısmında bulunan hediyelik eşya dükkânlarında sevdikleriniz için küçük hediyeler bulabilirsiniz.

Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi: Şeyh Edebali Türbesi’ne gidip, hemen yanı başında bulunan padişahlar tarih şeridine uğramamak olmaz! Başından sonuna kadar, 36 Osmanlı padişahının hayatları ve yaptıklarının anlatıldığı, resimlerinin bulunduğu muazzam bir eser olan tarih şeridinde yolculuğa çıkmayı atlamayın!

Dursun Fakıh Türbesi: Söğüt-Bilecik arasındaki görkemli bir tepede bulunan türbe, Osmanlı Devleti’nin ilk imamı ve ilk kadısı niteliğindeki Dursun Fakıh’ın mezarıdır. Tepede bulunan türbeden tüm Bilecik, kuş bakışı seyredilmektedir. Şeyh Edebali’nin öğrencisi olan Fakıh, aynı zamanda damadıdır. Osman Gazi’nin de bacanağı olan Dursun Fakıh, iyi bir Türk-İslam âlimidir.

Pelitozü Gölet’i: Yeşilin ve mavinin buluştuğu bu yer, keyifli vakit geçirmek ve huzurla dolmak için bire bir. Gölün çevresindeki mekânlarda manzara eşliğinde çay kahve içebilir, isterseniz de ailenizle keyifli bir mangal partisi yapabilirsiniz. Deniz bisikleti ile gölde turlayabilir, ya da balık tutabilirsiniz. Kamp yapmak için de ideal bir yer olan Pelitözü, her yıl pek çok kampçıya ev sahipliği yapıyor. Göl alanının yanında bulunan açık hava tiyatrosu yazları konser alanı olarak kullanılıyor. Bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri için Bilecik gezilecek yerler başında bu mavi huzur merkezi sizi bekliyor.

Bilecik Müzesi: Eski bir hapishane binası olan bu müze, şehrin tam merkezinde ve en eski mahallerinden biri olan İstiklal Mahallesi’nde yer alıyor. Yunan işgalinden kurtulduktan sonra hapishane olarak yapılan bu bina, hapishanenin taşınmasından sonra restore edilerek müzeye çevrilmiş. Müzede çok sayıda etnografya ve arkeoloji eseri bulunuyor. Müzenin bahçesinde yer alan Bizans kalıntısı sütun parçaları oldukça dikkat çekiyor.

Yüzölçümü : 4,307 km²
Rakım : 850 m
Nüfusu (2019) : 219.427
Plaka Kodu : 11
Posta Kodu : 11000
Konum : 40.1638547 Boylam / 29.9396556 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar