Beğen

Bilecik

Bilecik, 1299 yılında Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra Türklerin yerleşim alanı haline gelen şehir hakkında önceki dönemleriyle ilgili pek fazla bilgi söz konusu değildir. Ancak bu il sınırları içerisinde MÖ 3000 yılına dayanan Agrilion antik kenti de yer almaktadır. Bizans sınırları içerisinde olan bu kentin Osmanlı devrinin ilk zamanlarından itibaren kurucu alanlardan bir tanesi olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan 1649 yılında var olan kayıtlarda çoğunluğun Hristiyan nüfus olduğu da tabir edilmektedir. Şehir içerisinde demir madencilik faaliyetleri ve dokumacılık yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Tanzimat döneminde sancak olan bu noktanın Cumhuriyet dönemine giriş yapılmasıyla beraber de ilk vilayetlerden bir tanesi olarak adlandırıldı.

Bilecik Genel Bilgileri

Marmara Bölgesi’nin güney doğu kısmında yer alan bu ilin eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma yer almaktadır. Bu bölgenin mermer yatakları bakımından zengin olduğu da ifade edilmektedir. Şehir genelinde Şeyh Edebali ismi de dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da Kurtuluş Savaşı’na dair bulgular da kendini gösterebilmektedir. Bu dönemlere ait pek çok yapı şehrin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bilecik

Sakarya Nehri ve Karasu su kaynaklarını barındıran bu şehir, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da yüzölçümünün %47 oranı da ormanlık arazi olarak adlandırılmaktadır. Av hayvanları bakımından da etkili bir kent olarak dile getirilmektedir. Genelde meşe, maki ve köknar türündeki bitkiler burada yer almaktadır.

Bu şehir hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/bilecik/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 4.307 km2

Rakım : 513 m

Nüfusu (2019) : 223.448

Plaka Kodu : 11

Posta Kodu : 11000

Konum : 40°06′24″K 30°07′33″D

Bu makale YerelNET tarafından Bilecik şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri