image

Bingol

Toplam makale bulunmaktadır.

Bingöl Türkiyenin Doğu Anadolusunda yerleşen bir ildir. İl, 1946 yılında Elazığ ve Erzincan'ın bazı bölgelerinde kurulmuştur. Yeni il 1950 yılına kadar Çapakçur İli olarak biliniyordu. İl 8125 km'lik bir alanı kaplamaktadır ve281,205  kişilik bir nüfusa sahiptir. Bingöl ili 8 bölgeye ayrılmıştır. Bingöl Gezilecek Yerler Bingöl Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Bingöl bugüne kadar adı pek duyulmayan ancak gidenlerin bir kez daha gitmek için can attığı doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Kamp, dağcılık gibi doğa sporlarına çok yatkın olan Bingöl bu anlamda çok fazla turist çekmektedir. Bingöl’ e...
Devamı

Bingol

Kategorisindeki tüm gönderiler

Bingol

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bingöl Türkiyenin Doğu Anadolusunda yerleşen bir ildir. İl, 1946 yılında Elazığ ve Erzincan'ın bazı bölgelerinde kurulmuştur. Yeni il 1950 yılına kadar Çapakçur İli olarak biliniyordu. İl 8125 km'lik bir alanı kaplamaktadır ve281,205  kişilik bir nüfusa sahiptir. Bingöl ili 8 bölgeye ayrılmıştır.

Bingöl Gezilecek Yerler
Bingöl Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Bingöl bugüne kadar adı pek duyulmayan ancak gidenlerin bir kez daha gitmek için can attığı doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Kamp, dağcılık gibi doğa sporlarına çok yatkın olan Bingöl bu anlamda çok fazla turist çekmektedir. Bingöl’ e gitmişken uğramanız ve görmeniz gereken belli başlı yerleri vardır.

Bingöl Gezilecek Yerler:
• Çır Şelalesi
• Sülbüs Dağı
• Yüzen Ada
• Buban Bacaları
• Hesarek Kayak Merkezi
• Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası
• Zağ Mağarası
• Kalkanlı Mağarası
• Kös Kaplıcaları
• Kanireş Barajı
• Güneşin Doğusu

Çır Şelalesi, Bingöl’ün en meşhur şelalesidir. Merkezine bağlı Uzundere Köyünde bulunmaktadır. İçinden aktığı büyük çır taşından ismini almaktadır. 50 metreden dökülen heybetli görüntüsü ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Sülbüs Dağı, Bingöl’ün Yayladere ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 100 km mesafede yer alıyor. Dağa şehir içinden kalkan araçlarla ya da kendi aracınızla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Dağ sporları ile ilgilenenlerin dağa tırmanmak için her yıl ziyaret ettikleri bir yerdir.

Yüzen Ada, şehir merkezine 45 km mesafede bulunuyor. Gölün içerisinde bulunan küçük adacıklara atladığınızda kımıldayan bir yapıya sahiptir. Çok eşsiz bir doğal manzaraya sahip olan bu göle şehir merkezinde araçlar kalkmaktadır.

Buban Bacaları,Bingöl’ün peri bacaları olarak bilinmektedir. Şehrin önemli doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Doğal iklim olaylarından etkilenen taşların taşınması ve aşınması ile oluşmuştur. Oğuldere Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Köyün merkezinden kalkan araçlar ile buraya ulaşabilmeniz mümkündür.
Hesarek Kayak Merkezi,şehir merkezine 34 km de yer almaktadır. 2016 yılında hizmete açılmıştır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Otel ve sosyal tesisleriyle binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kös Kaplıcaları, Merkeze bağlı Ilıcalar beldesinde yer almaktadır. Bingöl-Erzurum karayolu üzerinde bulunuyor. Ulaşım açısından da büyük kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Kaplıca havuz suları sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Güneşin Doğuşu, Güneşin doğuşunun en güzel gözüktüğü şehirlerden bir tanesi Bingöl’dür. Karlıova ilçesinde festivallere sebep olan bu görüntü çok fazla kişiyi ağırlamaktadır. Bingöl’ün dağlarında yer alan Kale Tepesi adlı noktadan Temmuz ve Ağustos aylarında Güneş’in doğuşunu çok rahatlıkla izleyebilirsiniz. Yaklaşık 3250 metre yükseklikten izlediğiniz bu anı asla unutamayacaksınız. Bingöl’ün şehir merkezinden kalkan otobüsler ile dağa ulaşıyorsunuz ve belirli bir noktadan sonra yarım saatlik bir yürüme sonrasında Güneş’in doğusunu izleme fırsatı elde ediyorsunuz.

Kalkanlı Mağarası, ilçe merkezine yarım saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Kendisi ile aynı ismi taşıyan şelale de aynı yerde bulunmaktadır. Şelalenin etrafında büyüklü küçüklü birçok mağara bulunmaktadır.

Yüzölçümü : 8,253 km²
Rakım : 1.153 m
Nüfusu (2019) : 279.812
Plaka Kodu : 12
Posta Kodu : 12000
Konum : 38.8831826 Boylam / 40.4833379 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar