Beğen

Bingöl

Bu şehrin ismi Erzurum ve Muş sınırları içerisinde yer alan Varto ilçesinde olan Bingöl Dağı’ndan dolayı ortaya çıkmıştır. Ancak 1944 yılına kadar bu vilayetin adı Çapakçur olarak kullanılmıştır. Eski yerleşim noktası olarak bilinen konumun oldukça sarp ve dağlık bir alanda yer almasından ötürü de bir dere yatağında yer alan Çolig noktasına taşındığı da ifade edilmektedir. 16. Yüzyıldan beridir burada yerleşim alanlarının olduğu da ifade edilmektedir. Şehrin bu ismi alması da 4 Ocak 1936 tarihinde kurulmasına karşın 13 Aralık 1944 tarihinde verilmesi kararlaştırılmıştır. 1927 yılına kadar Çapakçur ismiyle Genç iline bağlı olan bir ilçe olmasına rağmen 4 Ocak 1936 yılında il olmasına da karar verilmiştir.

Bingöl Coğrafyası

Şehir Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Kentin doğusunda Muş, kuzeyinde Erzurum ile Erzincan, batısında Tunceli ile Elazığ ve güneyinde de Diyarbakır yer almaktadır. Merkezinden sonra en büyük ilçeleri Genç, Karlıova ve Solhan olarak adlandırılmaktadır. Rakımı bakımından ele alındığında da en yüksek ilçesi Karlıova olarak bilinmektedir.

Bingöl

Yaylalarıyla da dikkat çeken bir ildir. Merkezinde Bingöl Yaylası ve Şerafettin Yaylaları bulunmaktadır. Genç ilçesinde Çötele Yaylası, Karlıova’da Hırhal ve Çavreş Yaylaları, Kiğı’da Kiğı ve Dağın Düzü Yaylaları yer almaktadır. Bu yüzden de şehrin oldukça hoş doğal alanlarını görebilmek de muhtemel bir gelişmedir.

Bu şehir hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/bingol/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 8.004 km2

Rakım : 1.159 m

Nüfusu : 266.019

Plaka Kodu : 12

Posta Kodu : 12000

Konum : 39°02′28″K 40°40′33″D

Bu makale YerelNET tarafından Bingöl şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri