image

Bitlis

Toplam makale bulunmaktadır.

Bitlis Türkiye’nin doğusunda, Van Gölü’nün batısında yer alan bir ildir. İl nüfusunun çoğunluğu Kürt’tür. Bitlis, 17. yüzyılda bir idari bölge olarak kuruldu. İdari merkez, eski Ermeni kaynaklarında Bagesh adı verilen Bitlis ( Kürtçe: Bidlîs , Ermenice: town) şehriydi. 1920 itibariyle il az miktarda demir, bakır, kurşun ve kükürt üretiyordu. Sairt ve Hairvan bölgelerinde daha da az miktarda altın ve gümüş bulundu. Tuz, ildeki en büyük maden endüstrisini oluşturdu, o kadar ki çevre illere ihraç edildi. Tuz, buharlaştırma kullanılarak ve olgunlaşması 8 ila 10 gün süren tavalarda üretildi. BİTLİS nüfusu 349.396 tür. Bitlis Gezilecek Yerler Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle adeta...
Devamı

Bitlis

Kategorisindeki tüm gönderiler

Bitlis

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bitlis Türkiye’nin doğusunda, Van Gölü’nün batısında yer alan bir ildir. İl nüfusunun çoğunluğu Kürt’tür. Bitlis, 17. yüzyılda bir idari bölge olarak kuruldu. İdari merkez, eski Ermeni kaynaklarında Bagesh adı verilen Bitlis ( Kürtçe: Bidlîs , Ermenice: town) şehriydi. 1920 itibariyle il az miktarda demir, bakır, kurşun ve kükürt üretiyordu. Sairt ve Hairvan bölgelerinde daha da az miktarda altın ve gümüş bulundu. Tuz, ildeki en büyük maden endüstrisini oluşturdu, o kadar ki çevre illere ihraç edildi. Tuz, buharlaştırma kullanılarak ve olgunlaşması 8 ila 10 gün süren tavalarda üretildi. BİTLİS nüfusu 349.396 tür.

Bitlis Gezilecek Yerler

Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle adeta açık hava müzesi gibi olan Bitlis Türkiye’nin görülmeye değer şehirlerindendir. Hatta ülkemizin en büyük yanardağı olan Nemrut Dağı bu ilimizdedir. Nemrut dağı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Nemrut dağı ve Nemrut Krater gölünü görmek için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bu bölgeye akın etmektedir.

Bitlis’ e gelmeyi düşünüyorsanız rotanıza Nemrut Dağından başlayabilirsiniz. Nemrut dağına geldiğinizde Nemrut Krater Gölünü görmeden ve bu gölün çevresinde fotoğraf çekilmeden buradan ayrılmamalısınız. Bitlis Van gölünün batısında kaldığından burada bulunan Van Gölünü izleyebilir ve eğer yaz aylarında buraya geldiyseniz bu gölde yüzme şansına sahip olabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Bitlis il sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı ile çok fazla karıştırılmaktadır. Fakat bu dağ aktif bir yanardağdır. Tatvan ilçesine yakın olan Nemrut Dağında en son 1452 yılında ciddi bir patlama olmuştur. Van gölü, Muş ovası ve Bitlis vadisi arasında volkanik patlamalar sonucunda Nemrut Dağı oluşmuştur. Nemrut Dağında oluşan 1452 yılındaki patlamanın sonucunda da Van Gölünün oluştuğu söylenmektedir.

Birçok kış sporuna ev sahipliği yapan nemrut Dağında kayak pistleri bulunmaktadır. Buradaki kış sporlarının aktif olarak yapılması Kış Turizminin canlanmasına sebep olmaktadır.

Bitlis Kalesi

Bitlis gezilecek yerler listesine Bitlis Kalesini eklememek olmazdı. Tarihi birikimi oldukça fazla olan Bitlis şehrindeki Bitlis Kalesi ihtişamlı yapısıyla Bitlis’in simgelerindendir. Bu kale İskender’in komutanlarından olan Bedlis tarafından yaptırılmıştır. Bedlis aynı zamanda bu şehre ismini veren komutan olarak bilinmektedir.

Şerefiye Camii

Kışla ve Hosor derelerinin birleştiği yerde inşa edilen Şerefiye Camii medreselerden, hamamlardan ve türbelerden oluşan bir külliyedir. Bitlis gezilecek yerler kapsamında görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Dikdörtgen şeklinde yapılmış olan Şerefiye Camii’nin yapımında kırmızı kesme taşlar kullanılmıştır. Bu camii merkezde olduğu için ulaşımı kolaydır.

Çifte Kümbetler

Van Gölü civarında yer alan Ahlat doğal güzellikleriyle yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Çifte Kümbetler Ahlat’ta yer alır. Kümbetlerin Kitabeleri araştırıldığında 1280 yılında inşa edildikleri bilinmektedir. Kümbetler Külah şeklinde olup farklı mimari özellikleriyle göz doldurmaktadır. Bin yıldır sapasağlam ayakta kalmayı başaran Kümbetlerin alt odası mezar odası, üst katı ise dua ve ibadet yeridir.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Selçuklu Mezarlığı Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlarından birisidir. Bünyesinde bulundurduğu birtakım tarihi eserlerle açık hava müzesini andıran Selçuklu Mezarlığı Urartular Medeniyetinin izlerini taşımaktadır. Sadece Türkiye’nin değil Dünya Kültürleri üzerinde de büyük önem taşımaktadır. UNESCO Dünya Kültürleri Mirasları Listesine girmek için birtakım çalışmalar yapılmaktadır.

İhlâsiye Medresesi

Bitlis’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan İhlasiye Medresesi Tarihin önemli yapılarından biridir. Sekiz asırlık geçmişi olan medreseyi 1216 yılında Selçuklular inşa ettirmişlerdir.

Yüzölçümü : 10,582 km²
Rakım : 1.650 m
Nüfusu (2019) : 349.396
Plaka Kodu : 13
Posta Kodu : 13000
Konum : 38.4908879 Boylam / 41.2350762 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar