Beğen

Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nde en geniş tarihi yapıya sahip illerden bir tanesi de Bitlis olarak öne çıkmaktadır. Bu noktanın 7000 yıllık bir geçmişe dayandığı ve Neolitik Dönem içerisinde faaliyetlerin olduğu da bilinmektedir. Ancak bu bölgeye dair bulguların az olması nedeniyle net bilgiler ortaya çıkmamaktadır. Öte yandan Süphan ve Nemrut Dağı’nın da sınırları içerisinde olması da etkili bir halde olmaktadır. Yapılan çalışmalar sonrasında da bu bölgenin ticaret yolu üzerinde olduğu da ifade edilmektedir. Van Gölü’nün batısında yer almasından dolayı da Neolitik Dönem içerisinde yerleşim alanı olmaya da müsait bir konumda yer aldığı da görülebilmektedir. Yakın çevresindeki illerde de aynı şekilde antik yerleşim noktalarını sık sık görebilmek muhtemeldir.

Bitlis Coğrafyası

Şehrin geneli ele alındığında dağları ve platoları sık sık görebilmek söz konusudur. Karasal iklimin oldukça sert koşullar içerisinde yaşandığı bir kent olarak da adlandırılmaktadır. Öte yandan bu bölgede büyükbaş hayvancılık da yöre halkının yaygın olarak gerçekleştirdiği bir faaliyettir. Yüksek rakımda olsa da Bitlis’in uzun zamandan beridir etkin bir yerleşim yeri olduğu da ifade edilmektedir.

Bitlis

Bitlis Tarihi

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde şehir önde gelen kentler arasında yer almaktadır. Başlıca tarihi noktaları arasında Ahlat Kalesi, Bitlis Kalesi, Bitlis Ulu Cami, Şerefiye Külliyesi, İhlasiye Medresesi, Yusufiye Medresesi, Narlıdere Köprüsü ve Ahlat Emir Bayındır Köprüsü yer almaktadır.

Bitlis Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/bitlis/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 8.294 km2

Rakım : 1.637 m

Nüfusu : 338.023

Plaka Kodu : 13

Posta Kodu : 13000

Konum : °31′33″K 42°23′16″D

Bu makale YerelNET tarafından Bitlis şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri