image

Bolu

Toplam makale bulunmaktadır.

Bolu ili Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan bir ildir. 7.410 km²'lik bir alanı kaplar ve nüfus 303 184 dir. Bu, uzun bir geçmişi olan Bolu şehri merkezli çekici bir ormanlık dağlık bölgedir. Bol orman var ama tarım arazisi az. İyi peynirler ve krema gibi bazı bahçe ürünleri ve süt ürünleri üretimi vardır, bunların çoğu yerel olarak tüketilir veya satılır, özellikle Bolu'nun büyük bir ticareti olduğu için: Bolu Dağı, İstanbul – Ankara karayolu üzerindeki başlıca topografik engeldi ama 2007 de Bolu Dağ Tüneli açıldığında, gezginlerin çoğu burada yiyecek ve ferahlık için durmaya başladı. Bolu, kaliteli bir mutfak geleneğine sahiptir. Mengen'de yıllık aşçılık...
Devamı

Bolu

Kategorisindeki tüm gönderiler

Bolu

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bolu ili Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan bir ildir. 7.410 km²'lik bir alanı kaplar ve nüfus 303 184 dir. Bu, uzun bir geçmişi olan Bolu şehri merkezli çekici bir ormanlık dağlık bölgedir. Bol orman var ama tarım arazisi az. İyi peynirler ve krema gibi bazı bahçe ürünleri ve süt ürünleri üretimi vardır, bunların çoğu yerel olarak tüketilir veya satılır, özellikle Bolu'nun büyük bir ticareti olduğu için: Bolu Dağı, İstanbul – Ankara karayolu üzerindeki başlıca topografik engeldi ama 2007 de Bolu Dağ Tüneli açıldığında, gezginlerin çoğu burada yiyecek ve ferahlık için durmaya başladı. Bolu, kaliteli bir mutfak geleneğine sahiptir. Mengen'de yıllık aşçılık yarışmaları düzenlenmektedir. Ormanlar, göller ve dağlar, üç geyik türü ve çok popüler hafta sonu yürüyüşçüler ve dağcılar için tatil çekimleri dahil olmak üzere vahşi yaşam açısından zengindir. İlin bir kısmı depremlere karşı savunmasızdır. Bolu'nun ilk kurulduğu zaman kesin olarak bilinmemektedir. Yaklaşık 100.000 yıl öncesine ait bölgenin o zamanlar yerleşim yeri olduğunu gösteren bazı arkeolojik bulgular vardır .

BOLU GEZİLECEK YERLER
Türkiye de oldukça fazla gezilecek yerler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Bolu şehridir. Bolu tam anlamıyla doğayla iç içe kalabileceğiniz ve kafa dinleyeceğiniz yerler arasında yer alıyor. Bu nedenle hafta sonu bile giderek sadece birkaç gün vakit geçirmek yeterli olacaktır. Bolu gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Abant Gölü: Abant gölü çam ve köknar ağaçları ile çevrili bir heyelan set gölü olarak bilinir. Bolu’da görülecek yerlerin en başında gelen sakin yerlerden bir tanesidir. Çok fazla turistik bir nokta olan Abant Gölü, hafta sonu çok fazla kalabalık olsa da doğayla buluşmak isteyenler için harika manzaralar da sunabiliyor.

Göl kıyısında sakin ve sessiz bir şekilde uzun yürüyüşler yapabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Manzaraya karşı çay içmenin tadına varabileceğiniz gibi farklı aktivitelere de Abant Gölü’nde katılmanız mümkün.

Abant Tabiat Parkı’nın girişinde, ziyaretçi tanıtım merkezinin olduğu bölge de Abant Doğa Müzesi bulunur. Buraya geldiğiniz zaman müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Bölge de bulunan diğer çeşitli yerleri de gezerek doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı: Kayın, karaçam ve meşe ormanları arasında bulunan göller ve zengin bitki örtüsü ile Türkiye’nin en güzel doğa manzaralarından biri olan Yedigöller Milli Parkı, oldukça büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Bolu’nun doğal güzellikleri arasında Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl gibi göller de yer alıyor. Yedigöller’e geldiğiniz zaman bu doğa harikası ile zaman geçirmek de mümkün olacaktır.

Gölcük Tabiat Parkı: Bolu’da gezilecek yerler olarak baktığınız zaman gölcük tabiat parkı da size gezmek için güzel bir manzara sunabilir. Kartpostal tadında olan güzel fotoğrafları bu alan da çekmek de mümkün. Oldukça güzel bir göl manzarasına sahip olan Gölcük Tabiat Parkı, sizlere huzurlu bir alan sunar ve şehrin karmaşasından uzaklaşarak sessizlik içinde ve doğayla iç içe olup dinlenmek isteyenler tarafından da oldukça fazla ziyaret edilen yerler arasında bulunur. Yeşilin bin bir tonu ile buluşabileceğiniz yer olan Gölcük Milli Parkı’nda bulunan kafelerde oldukça fazla vakit geçirebilir, mangal yapabilir ve aynı zaman da kendi yiyeceklerinizi de getirerek göl kıyısında piknik sofrasını da kurabilirsiniz. Göl çevresinde güzel bir yürüyüş yapan da birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz.

Sülüklü Göl: Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Tavşan suyu Köyü’nde bulunan Sülüklü Göl’e gelerek de oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz. Deprem sonucu meydana gelen çöküntü sonucu oluşan göl, oldukça güzel bir doğayla çevrilidir. Buraya kadar geldiğiniz zaman gölün bulunduğu köyde yer alan şelaleyi de görebilirsiniz. Oldukça zengin bir doğaya sahip olan gölün çevresinde kamp yapmak isterseniz de bunun için izin almanız gerekiyor. Bolu gezilecek yerler bakımından her yıl birçok turistin ilgisini çeken bir yerdir.

Yüzölçümü : 7,410 km²
Rakım : 726 m
Plaka Kodu : 14
Posta Kodu : 14000
Konum : 40.7357218 Boylam / 31.5449306 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar