Beğen

Bolu

Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü içerisinde yer alan Bolu şehri oldukça dikkat çeken kentler arasında yer almaktadır. İl içerisinde %18 oranda tarım arazileri ve %64 oranında da ormanlık alanlar yer almaktadır. Ortalama rakımı 1000 metre olan bu kentin, batısında Düzce ile Sakarya, güneybatısında Bilecik ile Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak ve kuzeydoğusunda da Karabük yer almaktadır. Bolu’nun ilçeleri ise Dörtdivan, Yeniçağa, Gerede, Mengen, Göynük, Mudurnu, Seben ve Kıbrıscık olarak bilinmektedir.

Bolu kent sınırları içerisinde Bolu Dağları, Abant Dağları, Arkot, Göl Dağları, Köroğlu Dağları, Ardıç Dağları, Seben Dağları ve Ardıç Dağları da yer almaktadır.

Bolu Tarihi

Bolu kenti tarihi bakımından da oldukça ilgi çeken bir haldedir. MÖ 1200 yıllarına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Friglerin yönetiminde olan bu kentin daha sonrasında da Persler hakimiyetine girdiği de tabir edilmektedir. 1071 yılında Türkmenlerin Anadolu’ya yayılmasından sonra Bolu da yerleşim alanlarından bir tanesi olmuştur. Bolu kentinin de bu dönem içerisinde Horasanlı Aslahaddin tarafından ele geçirildiği ifade edilmektedir.

Bolu

Ankara Savaşı sonrasında da Çelebi Mehmet’in Bolu sınırları içerisinde olan Kızık Yaylası’na geldiği söylenmektedir. Tanzimat’a kadar sancak beyliği olan Bolu, sonrasında Kastamonu’ya bağlanmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nde ise 10 Ekim 1923 yılında vilayet olarak yer alması kararı da verilmiştir. Bu tarihten itibaren aynı şekilde varlık göstermektedir.

Bolu Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/bolu/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 8.313 km2

Rakım : 741 m

Nüfusu : 284.789

Plaka Kodu : 14

Posta Kodu : 14000

Konum : 40°40′45″K 31°33′30″D

Bu makale YerelNET tarafından Bolu şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri