image

Burdur

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Burdur, Akdeniz Bölgesinin Kuzeyinde bulunan küçük bir şehirdir. Göller bölgesi diye adlandırılan Burdur; Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Antalya ve Isparta şehirlerine komşudur. Klasik Grek Çağın’da Psidya olarak isimlendirilen bu bölgeye Türklerin gelişi 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’ne dayanır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 270.796’dir. Burdur Gezilecek Yerler Burdur gezilecek yerler oldukça merak edilmektedir. Burdur gezilecek yerler listesini yazımızda bulabilirsiniz. Salda Gölü (Yeşilova) Salda gölü sadece Burdur’un değil ülkemizin mükemmel doğa harikalarından biridir. Salda Mars yüzey özelliklerini taşımaktadır ve bu şekilde olan Dünya’da ikinci yerdir. Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlıdır. Salda gölü ilçe merkezine 4 km uzaklıktadır. Bu göl burdur merkeze de...
Devamı

Burdur

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Burdur Müzesi binası, Müze’nin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. 1956 yılında kurulan ve 2001 yılında yeniden düzenlenen Burdur Müzesi, Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlar ile birlikte…

Burdur

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Burdur, Akdeniz Bölgesinin Kuzeyinde bulunan küçük bir şehirdir. Göller bölgesi diye adlandırılan Burdur; Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Antalya ve Isparta şehirlerine komşudur. Klasik Grek Çağın’da Psidya olarak isimlendirilen bu bölgeye Türklerin gelişi 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’ne dayanır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 270.796’dir.

Burdur Gezilecek Yerler

Burdur gezilecek yerler oldukça merak edilmektedir. Burdur gezilecek yerler listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Salda Gölü (Yeşilova)

Salda gölü sadece Burdur’un değil ülkemizin mükemmel doğa harikalarından biridir. Salda Mars yüzey özelliklerini taşımaktadır ve bu şekilde olan Dünya’da ikinci yerdir. Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlıdır. Salda gölü ilçe merkezine 4 km uzaklıktadır. Bu göl burdur merkeze de 75 km uzaklıktadır. Burdur’dan Salda Gölü2ne yolculuk 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Osmanlı Yapıları (Merkez)

Burdur’un merkezinde Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlar; konak, cami, kule, medrese, hamam ve kervansaraylardır. Burdur da görülmesi gereken başlıca tarihi yapılar 17 yy da yapılmış olan zarif Bakibey Konağı bunun yanında Taş Oda, 14. Yy da yapılmış olan ve Hamitoğulları’ndan kalma Ulu Cami, Pirkulzade Medresesi, Pirkulzade medresesi içerisinde Burdur Arkeoloji Müzesi de bulunmaktadır. 19. Yy da yapılmış olan Mısırlılar ve Piribaşlar Evleri, Saat Kulesi

Lisinia Doğa (Merkez)

Lisinia Doğa Burdur Merkez’e bağlı olan Karakent Köyü’nde bulunur. Burası Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezidir. Lisinia Doğa tamamen gönüllü emeği ile ayakta durmaktadır.

Lavanta Tarlaları

Lisinia’nın Akçaköy’de bulunan Lavanta deresi ülkemizin en büyük lavanta tarlasıdır. Bu tarlalar muhteşem görsel bir şölen oluşturmaktadır. Bu tarlaların Haziran sonu ve Temmuz başı en iyi vakitleridir.

Şişçi Hasan

Şiş Burdur’un ünlü lezzetidir. Şiş mükemmel bir lezzet. Burdur’a gidenlerin mutlaka denemesi gerekiyor. Bir de neden ünlü olmadığı insanı hayrete düşürüyor açıkçası. Dananın en lezzetli olan kaburgasından yapılıyor. Tadını bastırmaması adına da başka hiçbir malzeme konmuyor. Şiş ilk olarak 19. Yy da ortaya çıkmış ve ilk yapıldığı zamanlarda keçi etinden yapılıyormuş. Şu anda orijinal halini bulmak mümkün değil.

Burdur Arkeoloji Müzesi (Merkez)

Burdur müzesinde, Burdur ve çevresinde bulunan yerlerdeki kazılardan çıkan kalıntılar sergilenmektedir. Burada 60 bin parçalık bir koleksiyon vardır. Anadolu’da bulunan ve gezilebilecek olan en iyi arkeoloji müzelerinden biridir. Ayrıca müze binası da tarihidir. 18. Yy’dan kalma Osmanlı yapısı olan Bulguroğlu Medresesi’nin tek ayakta kalan kısmı olan kütüphanesi müzeye dönüştürülmüş ve bu müzenin açılması 1969 yılında gerçekleşmiştir. Daha sonra müzeye ek bina da yapılmıştır. Müzede M.Ö 7000 den bu yana olan tarihi eşyalar sergilenmektedir.

Saat Kulesi (Merkez)

Gerçek Burdur saat kulesi Konya Valisi olan Tevfik Paşa tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra bu yapı 1914 depreminde yıkılmıştır. Orijinal saat kulesi 25 metre yüksekliğindeymiş üzerinde ise saat başı çalan analog bir saat bulunuyormuş. Bu saat 1936 yılında tekrar inşa edilmiştir.

Sagalassos Antik Kenti (Ağlasun)

Sagalassos UNESCO Dünya Miraslarına aday olan ve 12000 yıldır hiç bozulmayan şehir kalıntılarına sahip olan bir yerdir.

Yüzölçümü : 7.176 km²
Rakım : 950 m
Nüfusu (2019) : 270.796
Plaka Kodu : 15
Posta Kodu : 15000
Konum : 37.7325558 Boylam / 30.2123795 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar