Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Müzesi binası, Müze’nin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. 1956 yılında kurulan ve 2001 yılında yeniden düzenlenen Burdur Müzesi, Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlar ile birlikte 60.000’den fazla kültür varlığına sahip, Türkiye’nin en zengin müzelerindendir. Burdur Müzesi 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü almıştır. Neolitik çağdan günümüze kadar eşsiz örnekleri görmek mümkündür. Müze üç kısımdan oluşmaktadır. Üst katta Neolitik ile Erken Kalkolitik Çağlara ait buluntular ile eski tunç çağı buluntuları bulunmaktadır. İkinci kısım olan giriş katı üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölümde Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan buluntular yer almaktadır. Roma’nın en iyi imparatorlarından olan İmparator Hadriani ve Marcus Auralius’a ait dev heykeller burada sergilenmektedir. İkinci bölümde Kibyra Antik Kenti kazılarında çıkarılan, av sahnesinin canlandırıldığı frizler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Kremna Antik Kenti kazısında çıkarılan dokuz adet birinci sınıf mermer heykeller bulunmaktadır. Kaynak: Kültür Envanteri, Ankara 2007.

Tarihi Bulguroğlu Medresesinin kütüphane binası içinde yer alan Burdur Arkeoloji Müzesi, 1969 yılında ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Bu değerli müzede Sagalassos, Kbyra, Kremina antik kentlerinden ve birçok höyükten çıkarılan eserler sergilenmektedir. Bahçede yer alan sergi alanı, giriş katı ve üst kat olmak üzere üç alanda tarih yüz buluyor bu Psidya şehrindeki müzede. Bahçeyi hızlıca geçtikten sonra giriş katı ile tarih yolculuğumuz başlıyor. Sagalassos Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan ‘Dans Eden Kızlar’ frizi hoş geldiniz dercesine müzenin orta yerinde karşılıyorlar ziyaretçileri.

Psidya başkenti olan Sagalassos kentinden çıkarılan Antik Dönem eserleri müzenin büyük bir alanını kaplıyor. O döneme ait büstler, heykeller ise Antik Dönem heykeltıraşçılığının önemini gösteriyor. Müze içinde yer alan bu döneme ait eserlerden birkaçına göz atalım.

Roma hamamı kazıları sırasında toprak altındaki esaretinden kurtarılan, imparatorlar Hadrianus ve Marcus Aurelius’a ait mermerden yapılmış baş ile vücuttan ayrı olarak duran bacak ve ayak heykelleri yer almaktadır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Mustafa Alp

  Çok bilinmemesine rağmen birinci sınıf bir müzedir. Çok iyi korunmuş birçok eseri barındıran müze ayrıca açıklanmaları ve 3D destekli görselleriyle kesinlikle 5 yıldızı hakediyor. Müzekart kullanarak ziyaret edilebilen müze aynı zamanda cüzi bir ücret karşılığında da ziyaret edilebilmektedir. Tarih bilincinin oluşması ve Anadolu halklarının tarihsel gelişimini öğrenmek adına kesinlikle ziyaret edilemesi gereken bir müze.

 2. Avatar
  Sinem Atasever

  Çok güzel bir müze. Eserler çok çok güzel sergilenmiş. Merkezi bir yerde. Ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyorum

 3. Avatar
  Elif A.

  Burdur çevresindeki höyükler ve antik şehirlerden çıkanların sergilendiği küçük bir müze. Şehri gezmeden önce mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden. Tuvaletler temiz sayılır.

 4. Avatar
  Elif MANIŞ

  Gittim, gördüm gezdim. Bence güzel bir yer ancak tarihe ilgi duymayan ve heykellerden hoşlanmayan arkadaşlar için sıkıcı gelebilir. Yine de sizleri görmeye davet ederim. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz, diğer yaş grupları 7 TL. İçeride çeşitli broşürler ve kartpostallar var. Özellikle de Burdurlu bir hemşehrimseniz gitmeden önce memleketinizdeki müzeyi bir ziyaret edin derim. 🙂

 5. Avatar
  Hüdai Çatalyürek

  otelin konumu muhteşem personel çok ilgili tüm müşterilerle iyi hizmet veriyorlar Odalar temiz Yemekler güzel seçenek var otelin sahibi Ethem Bey gerçekten tüm sorunlarınızı çözüyor otelin çevresinde gezilecek çok güzel müzeler ve ören yerleri var buraya batıdan geldiğiniz zaman yol üzerinde afrodisyas şehri çok yakın doğudan geldiğinizde ya da Güney’den geldiğinizde sagalasos ve antik kentleri var Otel tüm bunlara yalnızca 60-70 kilometre uzaklıkta hem dua hem tarih hem dinlenmek Her şey bu otelde mi mümkün

 6. Avatar
  Ulaş Onur AYDIN

  Sagalassos antik kentinden çıkarılan birçok tarihi eser burada sergilenmektedir. Kenti ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir müzedir. Müze kart geçerlidir.

 7. Avatar
  Yasin Yasin

  M. öncesine antik romaya dayanan arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler bulunmakta.Sagalassos ve kybra antik kentinden çıkarılan eserler mevcut.

 8. Avatar
  Ahmet Burak Dumlu

  Müzeyi oldukça beğendim. Gerçekten bakımlı ve Burdur’a göre beklediğimden çok daha büyüktü. İçerisinde Sagalassos antik kentinde çıkarılan mimari yapılar ve heykellerin de bir kısmı burada sergileniyor. Özellikle devasa Marcus Aurelius ve Hadrian heykellerinin baş ve ayak kısımları görülmeye değerdi. Tek eksi noktası müzenin otoparkı yok Varsa da ben görmedim ve park edemedim. Aracımı çok farklı bir lokasyona park etmek zorunda kaldım. Keza müze çarşı içerisinde. Bu konuda bir çalışma yapılabilir. Ancak Burdur’a uğranıldığında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 9. Avatar
  Atilla Boğaç Yalçın

  Burdur müzesi 57 binden fazla arkeolojik ve etnoğrafik eserin sergilendiği müzedir. 1969 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede 1986’dan beryiher yıl Eski Eser-Müze-İnsan ilişkileri konusunda bir karikatür yarışması düzenlenmektedir. Ödül Töreni Müzeler Günü olan 18 Mayıs’ta gerçekleşir.

 10. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Burdur Arkeoloji Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir