Beğen

Burdur

Psidya olarak Antik dönemde adlandırılan Burdur; 1071 yılından itibaren Türklerin hakimiyeti altında olan bir kenttir. İlk olarak Hamitoğulları Beyliği’nin merkezi olarak bilinen bu kentin Yıldırım Bayezid döneminde Osmanlı topraklarına katıldığı da ifade edilmiştir. 1852 yılında da sancak olma şansını elde etmiştir. 1926 yılına kadar tek ilçesi Tefenni olsa da zaman içerisinde 10 adet ilçeyi sınırlarının içerisinde tutmuştur. Tefenni’nin dışında Yeşilova, Bucak, Gölhisar, Ağlasun, Karamanlı, Kemer, Altınyayla, Çavdır ve Çeltikçi de ilçeleri arasında yer almıştır. Grek dönemine kadar geçmişi bulunan Burdur şehrinin oldukça ilgi çeken bir doğal güzelliği de bulunmaktadır. Bu sayede de turizm açısından da önemli bir kent olarak görülebilmektedir.

Burdur

Burdur Coğrafyası

Burdur ilinin rakımı 100 metre olarak tabir edilmektedir. İçeriğinde Boncuk Dağları, Elmalı Dağı, Katrancık Dağı, Kuyucak Tepesi, Dedegöl Dağı yer almaktadır. Aynı zamanda da bu bölgede Göller Yöresi’ne ait bazı göller de bulunmaktadır. Burdur Gölü ve Acıgöl de bunlar arasında sayılabilmektedir. Burdur sınırlarının yanında Antalya, Denizli, Muğla, Afyon ve Isparta yer almaktadır.

Burdur ilinin genel olarak engebeli olduğu ifade edilmektedir. Yaklaşık olarak %61’lik kısmı dağlık olarak tabir edilmektedir. Batı Torosların uzantıları üzerine kurulan bir kent olduğundan ötürü oldukça engebelidir. Toprak yapısı da kireçli ve killi olarak tabir edilmektedir. Ancak tatil noktalarına yakın olması da tercih nedenleri arasındadır.

Burdur Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/burdur/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 7.175 km2

Rakım : 963

Nüfusu : 256.898

Plaka Kodu : 15

Posta Kodu : 15000

Konum : 37°25′26″K 30°05′04″D

Bu makale YerelNET tarafından Burdur şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri