Beğen

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti, Burdur ilinin Ağlasun ilçesinin 7 km uzaklığında yer alan bir antik kent olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da 1700 metre rakımda bulunan Sagalassos Antik Kenti; Akdağ yamaçlarına kurulmuştur. Pisidia Bölgesi’nde bulunan bu antik kent özellikle Bizans dönemi içerisinde oldukça önem arz eden bir kent olarak ifade edilmektedir. Ancak şehir genelinde var olan kalıntıların çoğunun Roma dönemi içerisinde yapıldığı da belirtilmektedir. Sagalassos Antik Kenti içerisinde çok sayıda kalıntı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Şehrin hemen girişte konutlar yer almaktadır. İlerleyen kısımlarında da hamamlar, fırınlar, agora yer almaktadır. Diğer kısımlarda ise tiyatro, Neon Kütüphanesi, Helenistik dönemden kalma çeşme, seramik atölyesi yer almaktadır. Şehir merkezinde de Meclis binası, kilise, Heroon, tapınak ve Cladius Tapınağı da bulunmaktadır.

Sagalassoslar, MÖ 3000 yıllarına kadar uzanan Anadolu halklarından bir tanesidir. Batı Anadolu’da ikamet eden Luvi kabilelerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Sagalassos Antik Kenti bu yerel halktan sonra Seleukos ve Attalos hakimiyeti altında da yer almıştır. Sonrasında da Roma İmparatorluğu bünyesine katılmıştır. MS. 6. Yüzyılda daha da gelişme göstermiş ve ekonomik açıdan altın çağını yaşamıştır. MS 13. Yüzyılda ise Anadolu Selçukluların akınlarına kadar bölgedeki son Bizans toprağı olmaya da devam etmiştir.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti içerisinde en fazla dikkat çeken yapı Antoninler Çeşmesi olarak bilinmektedir. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından MS. 2. Yüzyıl içerisinde yaptırılmıştır.

Sagalassos Antik Kenti, Anadolu genelinde en korunaklı yerleşim alanlarından bir tanesi olarak ifade edilmektedir. UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi içerisinde kendine yer bulmayı başarmış olan bir antik yerleşim alanıdır. Aynı zamanda da bu bölgede yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan ve boyu 5.5 metre olan Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a ait olduğu düşünülen heykel de bulunmuştur. Bu heykel ve diğer Sagalassos Antik Kenti içerisinden çıkarılan kalıntılar günümüzde Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir. Hem Sagalassos Antik Kenti hem de Burdur Müzesi içerisinde bu yerleşim yerine dair detayları rahatlıkla görebilmek ve hakkında bilgi sahibi olmak oldukça kolay olarak ifade edilmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri