image

Bursa

Toplam 2 makale bulunmaktadır.

Bursa, Türkiye'nin yaklaşık 20 km iç kısmında , Marmara Denizi yakınındaki kuzeybatı kesiminde yer almaktadır . Bursa'nın doğusundaki kırsal alanda küçük bir emirlik olarak başlayan Osmanlılar, ilk büyük şehirleri olan Bursa'nın kontrolünü ele geçirmiştir.. Şehrin tarihi mekanlarının çoğu Osmanlıların bu erken dönemine kadar uzanıyor. Bugün (2019 Yılında) Nüfusu 3.056.120’dir. Bu nüfusu ile Bursa, İstanbul , Ankara ve İzmir'den sonra Türkiye'nin dördüncü büyük şehridir. Şeftali, ipek ve kestanesi ile meşhurdur, ancak son zamanlarda şehrin eteklerinde bulunan ağır sanayi bu geleneksel endüstrileri aşmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin en yüksek dağlarından biri olan Uludağ , Bursa'ya çok yakındır ve Türkiye'nin ana kış sporları merkezidir. BURSA...
Devamı

Bursa

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Türk İslam Eserleri Müzesi : İlk Osmanlı medreselerinden olan Yeşil Medrese, Sultaniye Medresesi diye de adlandırılır. Yeşil Külliyesi birimlerinden bir tanesi olan medresenin kitabesi yoktur. Külliyenin yapım tarihleri olan 1414-1424 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir ve mimarı Hacı İvaz Paşa'dır. Plan itibariyle Anadolu Selçuklularının…
Sevara
Marmara Bölgesi’nin en yaşanılacak, en temiz ve en eski şehirlerinden olan Bursa, kesinlikle gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Bir büyükşehir olarak, Türkiye’de yaşanılacak yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Tarihi hala yaşatan eşsiz ruhu ve birbirinden leziz sayısız yemekle tatmin olacağınız bir…

Bursa

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Bursa, Türkiye'nin yaklaşık 20 km iç kısmında , Marmara Denizi yakınındaki kuzeybatı kesiminde yer almaktadır . Bursa'nın doğusundaki kırsal alanda küçük bir emirlik olarak başlayan Osmanlılar, ilk büyük şehirleri olan Bursa'nın kontrolünü ele geçirmiştir.. Şehrin tarihi mekanlarının çoğu Osmanlıların bu erken dönemine kadar uzanıyor.

Bugün (2019 Yılında) Nüfusu 3.056.120’dir. Bu nüfusu ile Bursa, İstanbul , Ankara ve İzmir'den sonra Türkiye'nin dördüncü büyük şehridir. Şeftali, ipek ve kestanesi ile meşhurdur, ancak son zamanlarda şehrin eteklerinde bulunan ağır sanayi bu geleneksel endüstrileri aşmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin en yüksek dağlarından biri olan Uludağ , Bursa'ya çok yakındır ve Türkiye'nin ana kış sporları merkezidir.

BURSA GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Bursa şehri hem günümüz zamanında hem de geçmiş zamanında önemli özelliklere sahip olan bir şehirdi. Özellikle Osmanlı devletine Başkentlik yapmış olan bu şehir bir bakıma Osmanlı’yı tanıtan ve yaşatan bir şehir olmaktadır. Bunun dışında olarak da oldukça güzel bir coğrafyaya sahip olan Bursa şehri, doğasına tam olarak dokunulmamış olan şehirlerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Bu yüzden hem Türkiye vatandaşı olarak hem de yabancı bir turist olarak görülmeyi hak eden bir şehir olmaktadır ve ziyaretçilerini beklemektedir, bizler eminiz ki Bursa şehrini oldukça beğeneceksiniz ve yaşamak isteyeceksiniz.

BURSA ULU CAMİİ

14. yüzyıldan kalma bir camii mimari olan bu yapı, Osmanlı zamanında inşa edilmiş olan en güzel camii yapılarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça büyük ve geniş olan bu camii birçok Müslüman insanın bir arada bulunmasını sağlamaktadır ve şehrin camii ihtiyacını gidermektedir. Özellikle Dış mimarisi ile oldukça dikkat çeken Ulu Camii, ziyaret edenlere her zaman Osmanlının muhteşem gücünü ve kudretini hissettirmekte ve bu tür yapılara verilen değeri, önemi ortaya koymaktadır. Bu yüzden gerçekten Bursa şehrini tanımak isterseniz mutlaka Ulu Camii ye uğramanız gerekmektedir çünkü gerçekten tam olarak bursa şehrini tanıtan bir yapı olarak karşımıza çıkmakta ve halen günümüzde şöhretini de devam ettirmektedir.

ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Özellikle Bursa şehrinin dağlarının güzelliği dillere destandır ve bu yüzden en güzel dağı da hiç şüphesiz Uludağ olmaktadır ve bu şekilde her yıl kış tatili için birçok insanı ağırlamaktadır. Bursa Gezilecek Yerler, arayan insanlar için birebir olan Uludağ kayak merkezi, oldukça güzel bir kış tatilinin kapısını aralamakta ve oldukça keyifli vakit geçirebilmektesiniz. Birçok ünlü, siyasetçi, yabancı turist tarafından her yıl ziyaret akınına uğrayan Uludağ kayak merkezi, ne kadar güzel ve ünlü bir yer olduğunu bu şekilde göstermektedir. Şunu hatırlatmak isteriz ki eğer Bursa şehrinin Uludağ kayak merkezinde tatil yapmak isterseniz oldukça yüksek bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir çünkü dünyaca meşhur bir kayak merkezidir.

SAİTABAT ŞELALESİ

Bursa şehrinin oldukça güzel ve önemli bir yeri olan Saitabat Şelalesi, birçok ziyaretçi tarafından oldukça beğenilmekte ve gerçekten doğa harikası olduğu söylenmekte. Bursa şehrinin bir ilçesinde yer alan bu şelale gerçekten doğa severleri oldukça memnun etmekte ve Bursa için neden Yeşil Bursa dendiğini bizlere göstermektedir. Etrafında yer alan dağlar, ağaçlar ve ovaların yanında böyle bir şelalenin yer almasının güzelliği tarif edilemez ve mutlaka görülmesi gerekir bu yüzden bu doğa harikası yere uğramadan Bursa’dan ayrılmayın ve Bursa Gezilecek Yerler, arasında olması gereken bir yerin olduğunu bilin.

YEŞİL TÜRBE

Gerçekten tam olarak Bursa şehrini simgeleyen ve Bursa’ya “Yeşil Bursa” ismini veren bu yapı Bursa şehri için oldukça büyük bir öneme sahip ve bu yüzden kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Yine Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen bu yapı, mimarisinde bulunan yeşil renkten dolayı bu ismi almış ve kendisine Yeşil Türbe denmiştir. Bursa şehrinin Osmanlı zamanında da oldukça yeşil bir şehir olmasından dolayı böyle bir türbe yapıldığı da söylentiler arasında yer almaktadır ama her ne olursa olsun gerçekten görülmesi gereken bir yapıdır. Bursa şehrinin Osmanlı’yı anlatıyor ve tanıtıyor denmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz bu yapı olmakta ve anlatılmaktadır.

Yüzölçümü : 10,882 km²
Rakım : 155 m
Nüfusu (2019) : 3.056.120
Plaka Kodu : 16
Posta Kodu : 16000
Konum : 40.2218557 Boylam / 28.8922039 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar