Beğen

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi’nin en önemli özelliği Türkiye’de bulunan ilk kent müzesi olmasıdır. Bursa Kent Müzesi sayesinde Osmanlı kültürü ve Anadolu kültürünü turistlere tanıtabilmekteyiz. 14 Şubat 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Şehrin tarihi, coğrafisi, kültürü, ekonomisi, ticareti Bursa Kent Müzesi’nde anlatılmaktadır. Bursa Kent Müzesi’nde Osmanlı padişahlarının 6 tanesinin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Bursa’yı anlatan Kent müzesi sayesinde Bursa’da bulunan külliyeler, hamamlar, anlat, camiler ve anıtlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kent müzesinde Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı da anlatılmaktadır. Müzede düzenlenen sergiler sayesinde müzeye ilgi artmaktadır. Müzenin bir başka kısmı ise sevdiklerine hediye alabilecekleri hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Farklı olarak kütüphane, okuma salonu, toplantı salonu ve yönetim birimleri bulunmaktadır. Kent Müzesinin dışarısında konser, amfi tiyatro gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Avrupa Müze Forumu’nun ödül töreni sonunda yılın en iyi üçüncü müzesi seçilmiştir.

Bursa Kent Müzesi 3 kattan oluşmakta ve zemin katta bulunan ilk galeri “ Uygarlık Kenti Bursa” olarak adlandırılmaktadır. Müzede bulunan bu galeride ilk uygarlıklar, Kurtuluş Savaşı, Osmanlı Dönemi hakkında tarihi bilgiler yer almaktadır. Kent Müzesi’nde bulunan ikinci galeri ise “ Çağdaş Bursa” olarak adlandırılır. Çağdaş Bursa galerisinde Cumhuriyet Dönemi’nde yeniden şekillenen şehir anlatılmaktadır.

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi Bina Tarihçesi

Bursa Kent Müzesi binasının tarihçesi adliye binası olmasına dayanmaktadır. Kent Müzesi binası 75 sene Bursa Adliyesi olarak kullanılmıştır. 2001 senesinde imzalanan protokol ile yapı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir.

Bursa Kent Müzesi Gidilişi Ve Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi gidilişini sizler için anlattık. Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Atatürk Caddesi üzerinde Atatürk Anıtı arkasında yer almaktadır. Metro kullanan insanlar için Demirpaşa İstasyonu’ndan indikten sonra İnönü Caddesi üzerinde ilerledikten sonra Atatürk Anıtının arkasında yer almaktadır. Otobüs ile Bursa Kent Müzesini ziyaret edecek kişiler için 17D, 6E, 81 ve E13 kodlu otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bursa Kent Müzesi giriş ücretleri öğrenci ve yetişkin bireylerde farklılık göstermektedir. Bursa Kent Müzesi’ne yetişkinler 2 Türk Lirası, öğrenciler ise 1 Türk Lirası giriş ücreti ödemektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri