Beğen

Bursa

Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa; aynı zamanda da 3 milyon nüfusa sahiptir. Öte yandan 2018 yılında yapılan Dünya Yaşanabilir Şehirler listesinde de Dünya’da 28.; ülkemizde ise ilk sırayı almıştır. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer almaktadır. Eskiden Hüdavendigar olarak adlandırılan bu kentin doğal ve tarihi güzellikleriyle ilgi çektiği de bilinmektedir. Kuzey kısmında Marmara Denizi ve Yalova yer alan Bursa’nın kuzeydoğusunda Kocaeli ile Sakarya, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya ve batısında da Balıkesir yer almaktadır.

Bursa, geçmişe dair izleriyle de dikkat çeken bir kenttir. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması nedeniyle bu döneme ait sayısız eser yer almaktadır. Aynı zamanda da İstanbul’dan sonra Marmara Bölgesi’nin en büyük ikinci kentidir. Sanayisiyle de dikkat çeken bu kentin yine İstanbul’un arkasından gelerek 2. En büyük ihracat merkezi olduğu bilinmektedir. Otomotiv üretim merkezi olarak da dikkat çekmekte ve Türkiye’nin Detroit kenti olarak ifade edilmektedir. Otomotiv konusundaki faaliyetlerin yer aldığı Bursa Otomobil Müzesi de yer almaktadır.

Bursa

Bursa Coğrafyası

Ilıman bir iklime sahip olan Bursa’da farklı noktalarda değişiklik gösteren sıcaklık değerlerine de denk gelebilmek olasıdır. Denizlerden dolayı ortaya çıkan bu şartlar Uludağ’ın zirvesinde daha da sert bir hal alabilmektedir. Düzlük bir kent olsa da Uludağ da bu şehirde bulunan etkili bir kış turizmi merkezi olarak adlandırılmaktadır.

Bursa Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/bursa/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 10.882 km2

Rakım : 155 m

Nüfusu : 3.101.833

Plaka Kodu : 16

Posta Kodu : 16000

Konum : 40°09′00″K 29°01′15″D

Bu makale YerelNET tarafından Bursa şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri