Beğen

Koza Han Sultan II. Bayezid tarafından 1492 yılında yaptırılan bir handır. Yapılma amacı ise Sultan II. Bayezid’in İstanbul’da bulunan cami ve medresesine bir gelir sağlaması amacıyla yapılmıştır. Koza Han, dönemin önemli mimarlarından olan mimar Abdül ula bin Pulat Şah tarafından inşa edilmiştir. 15. yüzyıldan günümüze kadar “Yeni Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Evvel, Han-ı Cedid-i Amire, Yeni Kervansaray, Beylik Han, Beylik Kervansaray, Simkeş Han” gibi pek çok isimle anılmıştır. “Koza Han” ismi ise hanın içinde koza ticareti yapılmasından dolayı verilmiştir.

İpek ve ipek ürünlerinin Avrupa ülkelerine ihraç edilmesi açısından oldukça önemli bir ticaret hanlarından bir tanesiydi. Koza Han Bursa’nın önemli tarihi yapılarından olan Ulu Cami ve Orhan Cami’nin arasında bulunmaktadır. Günümüzde oldukça popüler hale gelen ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu han, Osmanlı dönemi han ve kervansaray mimarisinin oldukça önemli özelliklerini taşımaktadır. Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi’nin en iyi şekilde korunarak geldiği tarihi yapılardan bir tanesidir.

Koza Han

Koza Han Mimari Yapısı

Koza Han mimari yapısı itibariyle dikdörtgen bir yapıya sahip iki katlı ana blokla, doğu tarafında ahır ve depoların bulunduğu toplamda iki avlusu bulunan ve iki kattan oluşan bir yapıya sahiptir. Duvarların dış örgüsünde tuğla ve kesme taşlar kullanılmıştır. Bu sayede göze hoş gelen bir görüntü oluşturulmuştur. Zemin alt katta 45 oda ve alt katta ise 50 odası bulunan bu handa toplamda 95 oda bulunmaktadır. Tüm oda kapılarının alt ve üst kısımlarında revak çerçeve vardır. Üzerleri kubbeli olan revakların kemerleri ise tuğla döşelidir.

Koza Han Tarihçesi

Hanın tarihçesi incelendiğinde 15. yüzyılın sonunda yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Bir inşa kitabesi bulunmayan hanın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki 1505 tarihli vakfiye suretine bakıldığında, bu hanın yapımına 1490’da başlanarak 1491’de tamamlandığı öğrenilmektedir. 1671, 1672, 1685 ve 1950’lerde toplamda 4 kere tamir edilerek restore edilmiştir. Bugün ki görünümünü ise 1950’lerdeki restorasyon işlemi sonucunda almıştır. Kurulduğu zamandaki konumunu koruyan bu han, bugün de Bursa’nın en önemli ipek ve ticaret merkezlerinden birisini oluşturmaktadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri