Beğen

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Umurbey Mahallesinde inşa edilen, Türkiye’de bulunan ilk ve tek olma özelliğine sahip Anadolu Arabaları Müzesidir. İpeker ailesinin olan ve 17.000 metrekarelik yer kaplayan ipek fabrikası, Tofaş tarafından yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlenmenin sonucunda müze halini alıp 28 Haziran 2002 tarihinde insanların ziyaretine açılmıştır. Anadolu Arabaları Müzesi fikrinin en değerli kaynağı, Bursa çevresinde en eski araba sanayinin ve kültürünün kaynaklarının bulunmasına dayanır.

Müzeye girildiğinde insanlara, binlerce yıl öncesine dayanan tekerlekten, Tofaş tarafından üretilmiş olan arabalara kadar olan zamanı içeren bir zaman tüneli sunulur. Anadolu’da barınan binlerce yıllık araba sanayisinin ve araba kültürünün canlı ve etkili yansıması ve Anadolu tasarımının değerli ürünleridir. İlk girildiğinde ziyaretçileri, Orijinali Balıkesir‘de olan Üçpınar Tümülüs’ü ve kazı çalışmalarını gösteren duratranslar karşılar. İçerisindeki araba ve tekerlek parçaları müzeye girişin başlangıç eresini oluşturur.

Müzede yine değişik açıdan, at arabasının üretiminin yapıldığı orijinal malzemeleri ziyaretçiye sunulan bir imalathane bulunur. Tofaş Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Umurbey Hamamı’nda ise geçici süreli sergiler yapılmaktadır. Bu müze manevi açıdan zenginliği sağlamak adına “yeni ustaların, eski ustalara” bir teşekkürüdür. Müze çıkışında yer alan bahçede, 300 yıllık devasa bir çınar, 200 yıllık karadut, onlarca ağaç, bitki ve çiçek bulunmaktadır. Ziyaretçilere dinlenme ve keyifli vakit geçirme imkânı sunan Fayton Kafe, bütün zenginlikleriyle misafirlerini ağırlamaktadır.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi çalışma saatleri pazartesi günleri haricinde her gün saat 10.00-17.00 ziyaret etme imkanına sahipsiniz. Sergi salonu ise pazartesi günü haricinde saat 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete uygundur. Müzenin girişinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Tofaş Bursa Arabaları Müzesine Gidiş

Tofaş Bursa Arabaları Müzesine gidiş şehir içi arabanız ile kolaylıkla sağlayabileceğiniz bir noktadadır. Bursa’nın Yıldırım ilçesinin Umurbey Mahallesinde bulunan Tofaş Bursa Arabaları Müzesine toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için 3İ, 4A, 38D, 94, 3C, 4B, 35A, E12, F13 VE 37 numaralı otobüsleri kullanmaları gerekmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri