Beğen

Uludağ Milli Parkı Bursa’nın en önemli simgelerinden birisini oluşturmaktadır. 1961 yılında 12.762 hektarlık alana kurularak Milli Park statüsünü almıştır. Daha sonrasında canlı ve bitki popülasyonunun artmasına bağlı olarak 27.300 hektara çıkarılan park, her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı ziyaretçisini ağırlamaktadır. Eşsiz güzellikleri, flora ve faunasının zenginliği ve canlı çeşitliliği açısından popülerliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ Milli Parkı kış turizminin yanı sıra yaz aylarında da kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine olanak sağlaması açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri haline gelmektedir.

Sahip olduğu bu özellikler sayesinde Uludağ Milli Parkı, yılın her döneminde hizmetler vermektedir. Parkın en yüksek noktası olan Uludağ Tepesi, 2.543 metrelik yüksekliğe ve kayak tesisine sahip olması açısından dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisidir. Çeşitli spor dallarına yönelik ulusal ve uluslararası yarışmaların düzenlendiği parkta, karla kaplı gün sayısı yılda 160 günün üzerinde olmaktadır. Bu sayede özellikle kış turizmi açısından hem Bursa hem de ülke ekonomisine ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı Hayvan Popülasyonu

Uludağ Milli Parkı hayvan popülasyonu açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip bulunmaktadır. Parkın Yeşiltarla tarafında “Geyik Üretme Çiftliği” yer almaktadır. Bu sayede her yıl onlarca geyik doğal yaşam alanına bırakılmaktadır. Bunun yanında kurt, tilki, çakal, yaban kedisi, porsuk, yaban domuzu, geyik, ağaç yedi uyuru, sincap, sansar ve ayı gibi pek çok hayvan yaşamaktadır. Hayvan popülasyonuna önem verilen bu park, aynı zamanda doğada yaralı bir halde bulunan hayvanların da tedavisini sağlayarak doğal yaşamlarına tekrar bırakmaktadır. Endemik bir tür olan Sakallı Akbaba ise yine Uludağ’da yaşayan önemli canlılar arasındadır. Türkiye’nin en büyük kelebek türü olan Apollo Kelebeği de aynı şekilde Uludağ Milli Parkı’nın en önemli sembolleri arasında yer almaktadır.

Uludağ Milli Parkı Kış Turizmi

Uludağ Milli Parkı kış turizmi açısından son derece önemli yerler arasında bulunmaktadır. Faintepe ve Kuşakkaya tepelerine üzerine kurulan dünyaca ünlü kayak pistlerine ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ Kayak Merkezi, I. Ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. I. Gelişim Bölgesi’nde 17 kamu ve 19 özel olmak üzere toplamda 36 konaklama ve dinlenme tesisi bulunurken, II. Gelişim Bölgesi’nde ise 4 otel yer almaktadır. Tüm bu tesisler ile toplamda 10.000 yataklık bir kapasiteye sahiptir. Kayak merkezinde ayrıca snowboard, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri de gerçekleşmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri