image

Çanakkale

Toplam makale bulunmaktadır.

Stratejik öneme sahip bir konumda bulunan Çanakkale’ye, Marmara ve Ege Denizi kıyılarına dar bir şekilde katıldığı için Avrupa ve Asya’ya da katılıyor. Çanakkale, Türkiye’nin Marmara bölgesindeki en güzel şehirlerinden biri olan çağdaş tarihin yeniden hayat bulduğu yerdir . Çanakkale’deyken büyüleyici antik harabelerde kendinizi kaybedebilir veya yakındaki adalarda huzurlu anlar geçirebilirsiniz. Çanakkale sizi bekliyor. Çanakkale, birçok muhteşem mekânın ve inanılmaz manzaraların bulunduğu antik bir şehirdir. Çanakkale Boğazı’nda yer alan bu şehir bizi Troya savaşından Gelibolu tepesine kadar götürüyor. Gelin ve bu inanılmaz yerleri, güzel ve modern Türk şehrinin içinden ziyaret edin. Çanakkale Gezilecek Yerler Türk tarihinde destanların yazıldığı bir ilimiz olan...
Devamı

Çanakkale

Kategorisindeki tüm gönderiler

Çanakkale

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Stratejik öneme sahip bir konumda bulunan Çanakkale’ye, Marmara ve Ege Denizi kıyılarına dar bir şekilde katıldığı için Avrupa ve Asya’ya da katılıyor. Çanakkale, Türkiye’nin Marmara bölgesindeki en güzel şehirlerinden biri olan çağdaş tarihin yeniden hayat bulduğu yerdir . Çanakkale’deyken büyüleyici antik harabelerde kendinizi kaybedebilir veya yakındaki adalarda huzurlu anlar geçirebilirsiniz. Çanakkale sizi bekliyor.

Çanakkale, birçok muhteşem mekânın ve inanılmaz manzaraların bulunduğu antik bir şehirdir. Çanakkale Boğazı’nda yer alan bu şehir bizi Troya savaşından Gelibolu tepesine kadar götürüyor. Gelin ve bu inanılmaz yerleri, güzel ve modern Türk şehrinin içinden ziyaret edin.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Türk tarihinde destanların yazıldığı bir ilimiz olan Çanakkale, Asya ve Avrupa kıtasının iki kıyısında yer alan Çanakkale Boğazının eşsiz güzelliği, tabiat harikası yeşilliği ile insanı kendine hayran bırakan bir ilimizdir. İlin ismi ilk olarak Troas, sonradan Hellespont olarak anıldı. Osmanlı’nın ili fethetmesiyle Dardanellos olarak anılmaya başlandı. Fatih Sultan Mehmet, şehrin Anadolu topraklarında kalan kısmına kale yaptırdı ve şehir Kale-i Sultan olarak anılmaya başlandı. Osmanlı’nın son dönemlerine kadar bu isimle anılsa da kalenin çanağa benzemesi ve çanak çömlek sanayisinin gelişmesi nedeni ile Çanakkale olarak anıldı ve şehrin kalıcı ismi oldu. Çanakkale gezilecek yerler arasında ilk sırada Çanakkale şehitliği gelmektedir. Bugün özgürce bu ülkede yaşama fırsatı bulunuyorsa, tüm imkânsızlıklara rağmen Çanakkale’yi savunan ve büyük oran şehit verilen Türk askerinin fedakârlıklarına borçlu olunduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Çanakkale Şehitliği

İstanbul’u işgal etmek için Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen İtilaf Devletleri ile Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan ve bir bakıma var olma savaşı olan mücadeleye Çanakkale Savaşı adı verilmiştir.18 Mat günü Nusrat Mayın gemisinin durdurduğu İtilaf devletleri donanması zayıf düşmüş ve geri çekilmek zorunda kalmıştır. Yaşanan bu zafere18 Mart Çanakkale Zaferi denilmektedir. Çanakkale gezilecek yerler arasında en duygu yüklü, en hüzünlü ama bir o kadar da en gurur duyulan yerdir. Zira Ecdadın Vatanı için yaptığı fedakârlığı yapmak herkese nasip olmamaktadır. Çanakkale Savaşının yaşandığı her yer şehitliktir. Bu yüzden Çanakkale Şehitliği oldukça büyük bir alana yayılmış durumdadır. Şehitliğin bir rehber eşliğinde gezilmesi, hem duygunun ve gururun tavan yapması hem de tam olarak orada neler yaşandığının öğrenilmesi adına önem taşımaktadır.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşının, 1889 yılında Çanakkale’ li Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Çanakkale Savaşlarında Aynalı Çarşı isimli türküye de konu olmuştur. İstanbul’daki Mısır Çarşısının minyatürü olduğu görüşü hakimdir.

Şehitler Abidesi Harp Müzesi

1971 yılında ziyaretlere açılmıştır. 1824 adet eserin sergilendiği bilinmektedir. Ayrıca Çanakkale Savaşına ait malzemeler de bulunmaktadır.

Deniz Müzesi

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Nusrat Mayın gemisinin orijinal boyundaki maketi ve savaşlardan kalma bazı silahlar müzede sergilenmektedir.

Saat Kulesi

II. Abdülhamit döneminde 1897 yılında yaptırılmıştır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi mekânlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. İnşasında Ayvalık kesme taşı kullanılmış olan saat kule kale prizma tarzındadır.

Truva Antik Kenti

Truva savaşının yaşandığı Truva Antik Kenti, 1988 yılından itibaren dünya miras listesindedir. 1996 yılında milli park statüsüne alınmıştır. 9 adet şehrin birbiri üzerine inşa edildiği Truva antik Kenti medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilmektedir. Kaz dağları eteklerinde olan kent, pek çok filme konu olan Truva Atı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Bigalı Atatürk Evi

Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Bir dönem Atatürk’ün ikamet ettiği ev olarak bilinmektedir. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.300 yıl önce inşa edilen ev, Çanakkale Savaşlarının yaşandığı dönemde bu evi bir süre kullanmıştır.Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar