Beğen

Çanakkale

Kuzeybatı Anadolu’da yer alan Çanakkale şehri Osmanlı döneminde Kale-i Sultaniye olarak adlandırılmaktaydı. Osmanlı döneminde önemli bir geçiş noktası olarak adlandırılmaktadır. Bu kentin 17. Yüzyıl sonlarından itibaren çömlekleriyle ilgi çeken bir kent olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da seramik ürünleri de Dünya genelinde ünlüdür ve şimdiki isminin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yunanca olarak Dardanella ve Dardanelles olarak da bilinmektedir. 1920 yıllarından sonra da İngilizler tarafından Chanak ismi de verilen bir kenttir.

Çanakkale kentinin geçmişi Troya kalıntılarına kadar dayandığından dolayı 6000 yıllık bir köklü nokta olduğu ifade edilmektedir. Lidyalılar, Persler, Spartalılar, Pergamon Krallığı, Roma, Karesi Beyliği ve Osmanlı Devleti şeklinde bir kronolojik medeniyet sıralaması ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda da bu kentte 1. Dünya Savaşı esnasında yapılan mücadeleler de Dünya genelinde takdir toplayan bir durumdur.

Çanakkale

Çanakkale Kültürel Yapısı

Kent genelinde farklı etniklerden insanları görmek mümkündür. Bu durumun pek modernize olduğu söylenmese de Manavlar, Türkmenler, Pomaklar, Yörükler, Bulgarlar, Kumuk Türkleri, Çerkesler ve Boşnaklar bu kentte ikamet etmektedir.

Çanakkale genelinde ünlü olan gıda ürünleri de fazlasıyla dikkat çekmektedir. Domates, şarap, zeytin, zeytinyağı, sardalya, peynir helvası ve keşkek Çanakkale yöresinde öne çıkmaktadır. Aynı zamanda da Truva ve Çanakkale Savaşları konusunda da çok sayıda turist çeken bir alan olarak ifade edilmektedir. Gerekenden az turist çektiği de öne çıkan bir konudur.

Çanakkale Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/canakkale/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 9.817 km2

Rakım : 2 m

Nüfusu : 541.548

Plaka Kodu : 17

Posta Kodu : 17000

Konum : 40.073°N 26.6225°E

Bu makale YerelNET tarafından Çanakkale şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri