Beğen

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı

Çanakkale Savaşları Gelibolu tarihi alanı, Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Eceabat ilçesinin tamamını kapsayan bir milli alan olarak ifade edilmektedir. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı doğrultusunda da 33 bin dönümlü bir arazi gündeme gelmektedir. Bu tarihi alan Birinci Dünya Savaşı’nda gerçekleşen bu büyük savaşın gerçekleştiği nokta olarak ifade edilmektedir. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı 1973 yılı içerisinde milli park olarak karara bağlanmıştır. Ancak geniş bir bölgede olmasından dolayı imara açılması gerekmiş ve 2014 yılında da bu statüsünü kaybetmiştir. Ancak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı adı altında turistlerin ilgisini çeken bir pozisyonda da varlık göstermiştir.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı Özellikleri

Birinci Dünya Savaşı kapsamında gerçekleşen Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları doğrultusunda Gelibolu Yarımadası büyük bir önem taşımaktadır. Gelibolu Tarihi Alanı içerisinde de batık gemiler, siperler, kaleler, burçlar ve savaş kalıntıları da yer almaktadır. Öte yandan 60 bin Türk ve 250.000’i geçen İtilaf Devletleri askerlerinin mezarları ile anıtları da burada yer almaktadır.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı

Burada savaşa dair tüm kalıntılar ve anıtlar sit alanı olarak ifade edilmektedir. Öte yandan Gelibolu Tarihi Alanı içerisinde MÖ 4000 yılına kadar uzanan farklı arkeolojik buluntular da yer almaktadır. Aynı zamanda da 15. Yüzyıl askeri mimarisini içeren farklı örnekler de bu tarihi alan içerisinde kendini göstermektedir.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı Şehitlikleri

Çanakkale Savaşları esnasında farklı şehitlikler de Çanakkale il sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu tarihi alanlar Ağıldere, Anafartalar, Arıburnu, Bahrısefid Boğazı, Cesarettepe, Conk Bayırı, Conk Tepe, Çatlaktepe, Çanakkkale, Erenköy, Ertuğrul, Esnay-ı Harp, Gelibolu, Horhortepe, İntepe, Kabatepe, Kanlısırt, Kanlıtepe, Karakaş tepeler, Keçidere, Kerevizdere, Kılıçbayırı, Kireçtepe, Kirte, Kocaçimen, Kumkale, Lapseki, Eceabat (Mydos), Merkeztepe, Mestantepe, Orhaniye, Ovacık, Seddülbahir, Seddülbahir Kudüs Beytepe, Sandıklıtepe, Sarıbayır, Sığındere, Sığındere-Eski Hisarlık, Soğandere, Soğanlıdere, Suvla, Tengertepe, Topluhisar, Yassıtepe, Yeşilsırt, Yusufcuktepe, Zebnebarın Gediği, Zığındere olarak ifade edilmektedir. Buraların her birinde de Çanakkale Savaşı içinde savaşmış olan askerlerin bulunduğu da görülebilmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri