image

Çankırı

Toplam makale bulunmaktadır.

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Verilerine göre nüfusu 195.789'dir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir. Kültürel Dokusuyla Çankırı’da Keşfedilmesi Gereken Yerler Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini yansıtan Çankırı, tarihsel yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Çankırı; benzersiz ormanları ile bisiklet turları, fotoğrafçılık, avcılık gibi aktivitelerin yanında kampseverlerin bir numaralı tercihi olmayı başarıyor. Karavan kamplarıyla dikkat çeken şehre adım attığınızda görmeniz gereken yerleri sizler için düzenledik. Hadi saklı cennet...
Devamı

Çankırı

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Çankırı

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Verilerine göre nüfusu 195.789'dir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.

Kültürel Dokusuyla Çankırı’da Keşfedilmesi Gereken Yerler
Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini yansıtan Çankırı, tarihsel yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Çankırı; benzersiz ormanları ile bisiklet turları, fotoğrafçılık, avcılık gibi aktivitelerin yanında kampseverlerin bir numaralı tercihi olmayı başarıyor. Karavan kamplarıyla dikkat çeken şehre adım attığınızda görmeniz gereken yerleri sizler için düzenledik. Hadi saklı cennet Çankırı’nın gizemli dünyasını keşfedelim!

Tuz Gölüne Rakip: Tuz Mağarası : Hititler döneminden beri işletildiği düşünülen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Tuz üretimi amacıyla açılan oyukların oluşturduğu Tuz Mağarası’nı ziyaret edenler, kendilerini modern teknolojiyle yapılmış bir tünelin içinde zannederler. Aynı zamanda mağaranın içinde tuzdan yapıla heykellerde sergileniyor. Tuz Mağarası sabit ısı ve nem değerleri sayesinde astım hastalarını iyi gelirken; sağlık turizminin de önemli bir parçasıdır.

Uludağ’ın Yeni Rakibi: Ilgaz Kayak Merkezi : Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan, Ilgaz Dağı’nın 2850 metre rakımlı alanda yer alan Ilgaz Milli Parkı içinde ziyaretçilerini bembeyaz bir cennet bekliyor. Aralık ve Nisan aylarında faaliyet gösteren kayak merkezi, Uludağ’ın kalabalığından sıkılanların son dönemlerdeki favori mekanı olmaya başladı.

Tarihin Parlayan Yüzü: Çankırı Müzesi: Çankırı Müzesi’nde 16211 adet sikke, 2541 adet arkeolojik eser ve 1269 adet etnografik eser olmak üzere toplam 20021 adet envanterlik eser ziyaretçilerini bekliyor.

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen: Alpsarı Göleti: Çankırı il merkezine 22 km uzaklıkta olan Alpsarı Göleti, alanın topoğrafik yapısı ve yapıyla bütünleşen bitki örtüsünün güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Gölette deniz bisikletleri ve tekneleriyle ziyaretçiler keyifli zaman geçirebilir ve bisiklet, yürüyüş yollarıyla doğanın benzersiz güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Sadık Kalfa Eseri: Ulu Camii (Sultan Süleyman Camii): Ulu Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın kalfalarından Sadık Kalfa tarafından yapılmıştır. Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan camii, kesme taş ve kurşun kaplıdır.

İsmini Ata Sporuna Veren: Kırkpınar Yaylası: Çankırı’ya 70 km, Ilgaz’a 22 km mesafede bulunan yayla, ülkemizin en ünlü doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Emir Gazi Tepesi yamacında bulunan yayla, yüzlerce çiçek türüyle görenlere bahar havası yaşatıyor.

Çayın Geçidi: Bayramören Tarihi Ahşap Köprü: Melan Çayı’nın üzerinde kurulan köprünün, ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Yaya ve hayvanların geçişini kolaylaştırmak için yapıldığı düşünülen köprü, iki vadinin yakasını birbirine bağlıyor.

Kalesi Olmayan Şehir Düşünülemez: Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi Şehrin kuzeyinde küçük bir tepede kurulan kalede, Selçuklu Komutanı Karatekin Bey’in türbesini de içinde barındırıyor. Çankırı’nın tüm manzarasını gören küçük tepede bulunan kalenin günümüze birkaç sur kalıntısı ulaşmıştır.

Yüzölçümü : 7,542 km²
Rakım : 730 m
Nüfusu (2019) : 195.789
Plaka Kodu : 18
Posta Kodu : 18000
Konum : 40.6073582 Boylam / 29.9396556 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar