Beğen

Çankırı

Eski adı Gangra olarak bilinen bu kentin köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Paphlagonia, Pontus, Galatia gibi devletlerin hakimiyetine giren bu yerleşim yeri; sonrasında da Roma ve Bizans toprakları arasında da yer almıştır. Çankırı ve çevresindeki topraklar 1071 yılı sonrasında da Danişmendoğulları tarafından idare edilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde ise Birinci Murat zamanında topraklara dahil edilmiştir.

Osmanlı dönemi içerisinde Anadolu eyaletine bağlı bir merkez olan Çankırı, Cumhuriyet ile beraber de Kastamonu’na bağlı olarak öne çıkıyordu. Ancak Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir geçiş noktası haline geldiği göz önünde bulundurularak il olması kararı alınmıştır.

Çankırı

Çankırı İklimi ve Bitki Örtüsü

Çankırı içerisinde karasal iklim görülmektedir. Merkez, Ilgaz ve Yapraklı’da daha serin bir kış dönemi geçerken; Çerkeş ilçesinin şartlarının daha da ağır olduğu ifade edilmektedir. Çankırı genelinde her mevsim yağış ortaya çıkmaktadır.

Çankırı ormanlarıyla da dikkat çekmektedir. Farklı ağaç türlerine bu bölgede rastlamak mümkündür. Karaçam, sarıçam, ardıç, meşe, ladin, köknar, ahlat ve kızılcık ağaçları ormanlarda yer almaktadır. Aynı zamanda da su kaynakları sırasınca söğüt ve kavak ağaçlarına da denk gelebilmek mümkündür.

Bölgede yabani hayvanlara da sık sık rastlanmaktadır. Kurt, tilki, tavşan, keklik ve sincap bu doğal alanlarda çok sayıda ortaya çıkmaktadır. Yaban domuzlarına karşı da Çankırı genelinde etkili bir mücadele ortaya konularak, sayısında düşüş yaşanması da sağlanmıştır.

Çankırı Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/cankiri/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 7.542 km2

Rakım : 730 m

Nüfusu : 183.550

Plaka Kodu : 18

Posta Kodu : 18000

Konum : 40.600164, 33.616448

Bu makale YerelNET tarafından Çankırı şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri