image

Çorum

Toplam makale bulunmaktadır.

Çorum, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Leblebisi ile ünlü olan çorum şehiri tarım alanında’da oldukça gelişmiştir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 530.864’dir. Ilin toplam 13 ilçesi bulunmaktadır ve en büyük ilçesi Sungurlu’dur. Osmancık ilçesinde pirinç üretimi etkin bir şekilde yapılmaktadır. Kapari bitkisinin Türkiye’deki anavatanı Osmancık ilçesidir. ÇORUM GEZİLECEK YERLER İç Anadolu’nun Karadeniz’e açılan kapılarından biri olan bu tarım ve sanayi şehri, eski bir uygarlığın başkenti. Dünyaca ünlü Hattuşaş ören yerini barındıran toprakları sayesinde geçmişte bir yolculuk vadediyor. Aynı zamanda lezzetli geleneksel mutfağı ve mis kokulu meşhur leblebisi ile de bölgenin turistik yerlerine ev sahipliği yapıyor. Çorum gezilecek yerler listesi,...
Devamı

Çorum

Kategorisindeki tüm gönderiler

Çorum

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Çorum, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Leblebisi ile ünlü olan çorum şehiri tarım alanında’da oldukça gelişmiştir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 530.864’dir. Ilin toplam 13 ilçesi bulunmaktadır ve en büyük ilçesi Sungurlu’dur. Osmancık ilçesinde pirinç üretimi etkin bir şekilde yapılmaktadır. Kapari bitkisinin Türkiye’deki anavatanı Osmancık ilçesidir.

ÇORUM GEZİLECEK YERLER
İç Anadolu’nun Karadeniz’e açılan kapılarından biri olan bu tarım ve sanayi şehri, eski bir uygarlığın başkenti. Dünyaca ünlü Hattuşaş ören yerini barındıran toprakları sayesinde geçmişte bir yolculuk vadediyor. Aynı zamanda lezzetli geleneksel mutfağı ve mis kokulu meşhur leblebisi ile de bölgenin turistik yerlerine ev sahipliği yapıyor. Çorum gezilecek yerler listesi, merkezi ve ilçeleriyle epey kabarık.

Çorum Saat Kulesi
Çorum merkezde bulunan en büyük ve en ünlü caddesi olan Gazi Caddesi’nde yer alan Saat Kulesi, şehrin en önemli sembollerinden. 7-8 Hasan Paşa tarafından yaptırılan kule, günümüze ulaşan en güzel tarihi eserlerden.

Çorum Ulu Cami
Çorum’un en eski camilerinden olan asıl adıyla Murad-ı Rabi Cami, şehrin en merkezi konumlarından birinde bulunuyor. Ayrıca saat kulesine de çok yakın. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname ’de de yer alan bu tarihi camiye gezi listenizde mutlaka yer verin.

Hattuşaş Antik Kenti
Hitit Uygarlığına ev sahipliği yapmış olan bu gizemli ve tarihi eski başkent, turistlerin akın ettiği bir ören yeri. Unesco tarafından dünya mirasları listesinde yer alan bu yerde sayısız tarihi esere canlı canlı tanıklık edebilirsiniz. Boğazkale İlçesi sınırlarında yer alan Hattuşaş Antik Kenti dünyanın en önemli miraslarından biridir. Meşhur Aslanlı Kapı, Kral Kapı gibi pek çok eserin, saray ve tapınakların, çivi yazılı tabletlerin günümüze kadar ulaştığı tarih kokan bu yeri Çorum gezilecek yerler sırasında başa ekleyin!

Ortaköy İncesu Kanyonu
Ortaköy İlçesi’nde yer alan bu kanyon, iki yanı sarp kayalıkların arasında akan suyun üstünde keyifli bir yürüyüşe çıkma imkânı sunuyor. 12 km uzunluğunda dar bir köprü üzerinde yürüyerek doğanın eşsiz güzelliğine şahit olabilirsiniz. Mevsimine uygun zamanlarda giderseniz doğa yürüyüşleri ve ırmakta rafting yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çorum Müzesi
Çorum Müzesi, Eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış eski bir başkentin kalıntılarını ziyaretçilerine sunuyor. Burada yer alan sayısız arkeolojik eserin yanı sıra müze tarafından geliştiren bir simülasyonla, Çorum’un tarihi sokaklarında atlı bir geziye çıkabilirsiniz.

Kırk Dilim Kaya Mezarı
Sarp kayalıklar ve derin vadilerin oluşturduğu arazide kayaların üzerine yapılmış Helenistik Dönem kaya mezarı şaşırtıcı bir eser niteliğinde. Zamanın teknolojisi ve bölgenin ulaşım zorluğu, mezarın konumunu ilgi çekici kılıyor. Mezar hakkında bölge halkı tarafından çeşitli rivayetler de var, mezarın başka bir şehre açılan yer altı tüneli olması gibi.

Osmancık Koyunbaba Köprüsü
Osmanlı Devleti zamanından kalmış tarihi eserlerden olan köprü, tam anlamıyla Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. 5 asırdır ayakta kalmayı başaran bu eser suyun üzerinde 15 kemerli ihtişamlı görünümüyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Kargı Yaylası
Çorum’un Kargı İlçesi’nde yer alan, dünyadaki cennet mekânlardan olan bu yayla son yıllarda büyük ziyaretçi akınına uğruyor. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz mis gibi yayla havasını içinize çekebileceğiniz bu yerde huzurlu bir tatil isteyenlerin yeni adresi yaylalarda otantik görünümlü butik otellerde konaklayabilir, canlı alabalık yemenin keyfine varabilirsiniz.

Yüzölçümü : 12,820 km²
Rakım : 801 m
Nüfusu (2019) : 530.864
Plaka Kodu : 19
Posta Kodu : 19000
Konum : 40.5352019 Boylam / 34.871864 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar