Beğen

Çorum Müzesi

Çorum’un merkezinde bulunan Çorum Müzesi, Boğazköy, Alacahöyük, Pazarlı, Hattuşaş gibi arkeolojik kazı noktalarından çıkarılan tarihi kalıntıların insanların ziyaretine sunulduğu bir müzedir. Çorum Müzesinin kullanılan ilk binası şu anda hizmet vermemektedir. İlk olarak 1968 yılında bu binada hizmet vermeye başlayıp sonrasında kazılardan elde edilen eserlerin sığmaması durumunda değişmiştir. Daha sonrasında yapımı 1914 yılında biten, Çorum Müzesi olmadan önce birçok farklı alanda kullanılan bina 1986 yılında Çorum Müzesi yeni binası olarak seçilmiş, binaya yapım onarım yapıldıktan sonra 11.03.2003 tarihinde insanların ziyaretine açılmıştır.

Müzede birçok değerli arkeolojik eserlere yer verilmektedir. Bunlara örnek olarak; UNESCO tarafından “Dünya Belleği Listesine” alınan Hitit çivi yazısı tabletler, Roma dönemi ve bu döneme ait şehir sikkeleri ile Bizans ve İslami dönem sikkelerinden oluşan Çorum Müzesi Sikke koleksiyonu, Hitit ve çağdaşı dönemlerine ait mühürler, Boğazköy-Hattuşaş kazılarında arşiv halinde bulunan kil mühür baskılı bulluları, Bizans dönemine ait çeşitli eserler ve daha birçok örnek sayılabilmektedir. Ayrıca Çorum halkının kültürünü tanıtan giysiler, eserler, silahlar, halılar ve kilimler de sayılabilmektedir.

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi Bina Düzeni

Çorum Müzesi bina düzeni olarak, 4 kattan oluşmaktadır. Her katında ayrı arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Kısaca bunları anlatacak olursak ilk katında, kazılarda bulunan Kalkolitik Çağına ait eserler ve bununla beraber, Eski Tunç Çağına ait müzeye satın alınarak eklenen yine bu dönemin eserleri de sergilenmektedir. Yine aynı katta Çorum kazılarında bulunan, Hitit Dönemine ait olan fotoğraflar ve mimari kesitler sergilenmektedir. Müzedeki eserlerden önemli yere sahip olan, çivi yazılı Hitit kralı II. Tuthaliya’ya ait ünik bronz kılıç da bu katta ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

1. Katta bulunan eserlerden kısa bir şekilde bahsettikten sonra 2. Kata geçecek olursak bu katta, Boğazköy-Hattuşa kazılarından çıkarılmış kil baskılar, Ortaköy-Şapinuva kazısında bulunan çivi yazılı tabletler ve bununla beraber yine aynı kazıda bulunan Hitit dönemine ait mühürler de bu katta ziyaretçilere sunulmaktadır. 3. Kat seramik eserler, Frig dönemine ait buluntular, Helenistik. Galat ve Roma dönemi seramik eserleri ile tamamlanmaktadır. Son kat olan 4. Katta ise cam, altın, gümüş eserler ve heykeller ile ziyarete sunulmaktadır.

Çorum Müzesi Gidiş

Çorum Müzesine gidiş için otogara ulaştıktan sonra yürüyerek devam etmek mümkündür. Gülabibey Mahallesi, Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri