Beğen

Çorum

Orta Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alan Çorum kenti özellikle Ankara’ya olan yakınlığıyla ilgi gören bir şehirdir. Şehrin içerisinde yerli halk olarak Türkmenler ve Çepniler bulunmaktadır. Bu kent içerisinde toprak sanayi ve makine imalatı yaygın olarak yapılmaktadır. Amasya, Yozgat, Çankırı, Sinop, Samsun ve Kırıkkale ile komşu halindedir. Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu ve Uğurludağ ilçeleri bulunmaktadır.

Çorum Tarihi

Çorum’un ilk yerleşim alanı olarak Neolitik dönemde kullanıldığı ifade edilmektedir. Aynı zamanda da burada farklı yerleşim yerlerine dair kalıntılar da yaygın olarak görülmektedir. Alacahöyük, Büyük Güllücek, Boğazköy, Eskiyapar ve Kuşsaray kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Çorum’un Hitit, Frig, Kimmer, Medler, Pers, Roma, Bizans, Danişmendliler, Osmanlı egemenliği içinde olduğu da ifade edilmektedir.

Çorum

Çorum Coğrafya ve İklimi

Çorum genelinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Geniş bir düzlükte kurulan bir kent olsa da rakımı ele alındığında yüksek bir seviyede de bulunmaktadır.

Çorum Kültürü

Çorum daha çok yemekleriyle dikkat çeken bir yemektir. Özellikle leblebinin ülke genelinde ünlü olduğu da bilinmektedir. Tel tatlısı, et yahnisi, İskilip dolması, keşkek ve Çorum baklavası meşhurdur. Aynı zamanda da Kargı ilçesine özgü olan tulum peyniri ve sırık kebabı da muhakkak tadılması gereken yemekler arasında yer alır. Sündürme de Çorum içinde pek çok tercih edilen yemeklerdendir.

Çorum Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/corum/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 12.428 km2

Rakım : 820 m

Nüfusu : 527.220

Plaka Kodu : 19

Posta Kodu : 19000

Konum : 40.549701, 34.953670

Bu makale YerelNET tarafından Çorum şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri